2 043 001 SEK
Omsättning
▲ 116,1%
81 017 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 113,2%
34,9%
Soliditet
God
3,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:12 190 355 SEK
Skulder:-7 893 882 SEK
Substansvärde:4 104 943 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en dramatisk förbättring från ett betydande förlustår till en positiv vinstsituation. Den mer än fördubblade omsättningen indikerar en stark marknadsframgång eller ett lyckat uppsättningsår efter en svår period. Trots den imponerande omsättningstillväxten är vinstmarginalen fortfarande låg, vilket tyder på att företaget arbetar med små marginaler eller har höga kostnader. Det stabila eget kapital och den acceptabla soliditeten ger en grund för fortsatt verksamhet, men företaget befinner sig i en fas där den höga tillväxten måste omvandlas till en mer lönsam verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver snickeriverksamhet, vilket är en bransch med konkurrens och beroende av byggsektorns konjunkturer. Den höga omsättningstillväxten kan tyda på stora projekt eller ett lyckat intåg på nya marknader. Ett etablerat företag sedan 1959 som tydligt har genomgått en omstrukturering eller en betydande förändring i sin verksamhetsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på 615 600 SEK till en vinst på 81 017 SEK. Denna förbättring med 696 617 SEK visar en stark kontroll över kostnader och/eller förbättrad prissättning i samband med den höga omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 34.9% är acceptabel för ett snickeriföretag och indikerar att företaget inte är överbelånat. Det ger ett visst skydd mot nedgångskonjunkturer men finns utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 4 040 943 SEK till 4 104 943 SEK, en tillväxt på 1.6%. Denna lilla ökning, trots den betydande vinsten, kan tyda på utdelning eller andra åtgärder som påverkat kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 976 018 SEK till 2 054 459 SEK, en tillväxt på 116.1%. Detta visar en exceptionell försäljningsframgång eller återhämtning från ett tidigare lågaktivt år.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 3.9% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller prispress.
  • Den höga omsättningstillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket riskerar att leda till en tillbakagång.
  • Tillgångstillväxten på 7.9% till 12 190 355 SEK kan tyda på ökade skulder för att finansiera expansionen.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 116.1% visar en stark marknadsposition och förmåga att ta marknadsandelar.
  • Vändningen från en förlust på 615 600 SEK till en vinst på 81 017 SEK visar en effektiv omställning och god operativ styrning.
  • Ett etablerat företag med en historik sedan 1959 som tydligen har lyckats med en framgångsrik omstart eller omstrukturering.

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+116.1%), resultat (+113.2%), eget kapital (+1.6%) och tillgångar (+7.9%). Den övergripande trenden är exceptionellt positiv, men fokus måste nu ligga på att säkra denna framgång och förbättra lönsamheten ytterligare.