33 667 000 SEK
Omsättning
▲ 3,3%
594 507 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 353,8%
60%
Soliditet
Mycket God
13,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 984 853 SEK
Skulder:-2 383 259 SEK
Substansvärde:3 414 594 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring med en dramatisk vändning från förlust till vinst samtidigt som soliditeten är mycket hög. Trots en liten minskning i omsättning har bolaget lyckats effektivisera verksamheten kraftigt och byggt upp ett stabilt eget kapital. Den finansiella hälsan är god med goda kassaflöden som stärker balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver detaljhandel inom livsmedelsbranschen, en bransch med stabil efterfrågan men konkurrensutsatt. Den höga soliditeten är ovanligt stark för en livsmedelshandlare och tyder på en konservativ finansieringspolicy.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 828 757 SEK från en förlust på 234 250 SEK till en vinst på 594 507 SEK. Denna vändning till en hög vinstmarginal på 13.9% är mycket positiv.

Soliditet: Soliditeten på 60.0% är mycket hög och visar att företaget har en stor finansieringsbas från egna medel, vilket ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 464 653 SEK från 2 949 941 SEK till 3 414 594 SEK, vilket främst beror på den starka vinstutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 334 713 SEK från 4 951 917 SEK till 4 617 204 SEK, vilket motsvarar en minskning på 6.8%. Trots detta har resultatet förbättrats kraftigt, vilket tyder på effektiviseringar och bättre marginaler.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 334 713 SEK kan tyda på förlorade marknadsandelar eller minskad kundbas trots förbättrad lönsamhet.
  • Den höga soliditeten kan också indikera en för konservativ tillväxtstrategi där medel inte investeras tillräckligt i verksamhetsutveckling.

Möjligheter

  • Den dramatiska resultatförbättringen med 828 757 SEK visar på en mycket effektiv kostnadskontroll och operativ effektivisering.
  • Stark tillväxt i eget kapital med 464 653 SEK ger goda förutsättningar för framtida investeringar eller expansion.
  • Mycket hög soliditet på 60.0% ger utrymme för att ta på sig mer skuld för att finansiera tillväxt om så önskas.