16 191 000 SEK
Omsättning
▲ 8,2%
-563 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 78,2%
54%
Soliditet
Mycket God
−3,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 532 000 SEK
Skulder:-3 486 787 SEK
Substansvärde:4 045 426 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Intresset för bolagets verksamhet är fortsatt starkt. Det har märkts inte minst på antalet besök, men även på omsättningen och aktiviteten i lokalerna. Det högre kostnadsläget jämfört med tidigare år har samtidigt inneburit nya utmaningar. Hyresvärden, Stiftelsen Aktiverum, har under året färdigställt nya kontorslokaler som bolaget flyttat in i. Som följd har de tidigare kontorslokalerna byggts om till verksamhetslokaler som bolaget tog över vid årets slut. De nya lokalerna förväntas förbättra nyttjandet av lokalerna och öka intjäningsförmågan. Antalet besökare är fortfarande något lägre än innan pandemin, men vi ser att den positiva trenden av återhämtning har fortsatt det gångna verksamhetsåret: 2023/2024 210 662 st, 2022/2023 193 384 st, 2021/22 186 663 st, 2020/21 162 895 st, 2019/20 162 310 st, 2018/19 218 390 st.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har flyttat in i nya kontorslokaler och övertagit tidigare kontorslokaler som verksamhetslokaler vid årets slut.
  • De nya lokalerna förväntas förbättra nyttjandegraden och öka intjäningsförmågan.
  • Antalet besökare visar en positiv trend med 210 662 besök 2023/2024 jämfört med 193 384 året före, men ligger fortfarande under nivån före pandemin (218 390 besök 2018/19).

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med positiv omsättningstillväxt men försämrad lönsamhet. Trots en ökad omsättning på 8,2% har resultatet försämrats kraftigt med 78,2%, vilket indikerar ett allvarligt kostnadsproblem. Eget kapital och tillgångar minskar, vilket tillsammans med de löpande förlusterna pekar på en utmanande ekonomisk position. Den höga soliditeten ger dock ett visst skydd mot kortsiktiga problem. Den positiva besökartrenden efter pandemin är en ljuspunkt, men företaget har inte lyckats omvandla detta till lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget driver en idrottsanläggning med uthyrning av banor och lokaler för idrottsverksamhet och arrangemang. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv med fasta kostnader för lokaler och underhåll, och dess ekonomi påverkas starkt av utnyttjandegrad och besökarantal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades från -316 000 SEK till -563 000 SEK, en försämring med 247 000 SEK som tyder på att kostnadsökningarna översteg omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 54,0% är relativt hög och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en god buffert trots de löpande förlusterna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 4 608 837 SEK till 4 045 426 SEK, en minskning med 563 426 SEK som direkt speglar årets förlustresultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 14 960 946 SEK till 16 205 323 SEK, en positiv tillväxt på 8,2% som visar ett starkt kundintresse och återhämtning efter pandemin.

Huvudrisker

  • Löpande förluster på -563 000 SEK som urholkar eget kapital.
  • Kostnadsökningar som överstiger omsättningstillväxten, vilket indikerar ett strukturellt lönsamhetsproblem.
  • Besökarantalet är fortfarande lägre än före pandemin, vilket begränsar intäktspotentialen.

Möjligheter

  • Stadig omsättningstillväxt på 8,2% visar ett starkt kundintresse.
  • Nya verksamhetslokaler kan öka nyttjandegraden och generera ytterligare intäkter.
  • Den positiva trenden i besökarantalet (från 162 895 till 210 662 på fyra år) pekar på en fortsatt återhämtning.