13 457 651 SEK
Omsättning
▲ 22,5%
616 718 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 69,1%
70,4%
Soliditet
Mycket God
4,4%
Vinstmarginal
Låg
1 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-24

Substansvärdering

Tillgångar:10 308 352 SEK
Skulder:-2 752 075 SEK
Substansvärde:7 256 277 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig motsättning mellan stark omsättningstillväxt och försämrad lönsamhet. Med en omsättningsökning på 22,5% men en resultatminskning på 69,1% indikerar detta att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna. Den minskande soliditeten och det sjunkande egna kapitalet pekar på en utmanande ekonomisk situation trots den höga soliditetsnivån. Företaget befinner sig i en fas där tillväxt går före lönsamhet, vilket medför betydande finansiella påfrestningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom maskinreparation och tillverkning av järnkonstruktioner, ett kapitalintensivt verksamhetsområde som kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning. Det ägs helt av Fairway Drive AB och har varit registrerat sedan 1963, vilket visar att det är ett etablerat företag i branschen med lång erfarenhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade dramatiskt från 1 995 973 SEK till 616 718 SEK, en nedgång på 1 379 255 SEK eller 69,1%. Denna kraftiga resultatförsämring trots högre omsättning tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 70,4% är fortfarande mycket stark och visar att företaget har god kapitalstruktur, men trenden är negativ jämfört med föregående år.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 8 354 308 SEK till 7 256 277 SEK, en nedgång på 1 098 031 SEK. Denna minskning kan förklaras av det lägre årets resultat som påverkar kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 11 895 324 SEK till 13 980 880 SEK, en positiv tillväxt på 2 085 556 SEK eller 22,5%. Detta visar att företaget lyckats öka sina intäkter markant.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring på 69,1% trots högre omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital med 1 098 031 SEK på ett år utgör en negativ trend för företagets långsiktiga stabilitet
  • Tillgångarna har minskat med 2 256 262 SEK vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 22,5% visar att företaget har god marknadsposition och förmåga att generera intäkter
  • Hög soliditet på 70,4% ger företaget goda förutsättningar att hantera ekonomiska utmaningar
  • Den etablerade verksamheten sedan 1963 ger en stabil kundbas och branscherfarenhet att bygga vidare på