2 083 000 SEK
Omsättning
▲ 3,4%
145 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 42,7%
51,3%
Soliditet
Mycket God
7%
Vinstmarginal
Stabil
110 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:653 823 SEK
Skulder:-291 524 SEK
Substansvärde:233 299 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull utveckling med en marginell omsättningsökning men samtidigt en kraftig nedgång i lönsamhet och kapitalstyrka. Den positiva omsättningstillväxten på 3,4% indikerar att verksamheten fortfarande lockar kunder, men den dramatiska resultatnedgången med 42,7% tyder på ökade kostnader eller sämre effektivitet. Soliditeten på 51,3% är fortfarande acceptabel men har försämrats från föregående år. Företaget verkar befinna sig i en utmanande fas där kostnadskontroll behöver förbättras för att återvända till en hälsosam lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver damfrisering i förhyrda lokaler med säte i Partille. Detta är en personaltjänst med relativt låga inträdesbarriärer men konkurrensutsatt marknad. Typiskt för sådana verksamheter är att de har höga personalkostnader och hyreskostnader, vilket kan förklara känsligheten i resultatutvecklingen vid kostnadsökningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 253 000 SEK till 145 000 SEK, en minskning med 108 000 SEK eller 42,7%. Denna dramatiska nedgång i lönsamhet tyder på att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 51,3% innebär att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket fortfarande är en acceptabel nivå. Dock visar trenden en försämring från föregående år, vilket är en varningssignal.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 320 254 SEK till 233 299 SEK, en nedgång med 86 955 SEK eller 27,1%. Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat som direkt påverkar eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 015 203 SEK till 2 083 441 SEK, en positiv tillväxt på 68 238 SEK eller 3,4%. Detta visar att företaget lyckats öka sina intäkter trots utmanande marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 108 000 SEK eller 42,7% jämfört med föregående år
  • Minskande eget kapital med 86 955 SEK, vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Nedgång i totala tillgångar med 36 556 SEK, vilket kan indikera minskade investeringar eller avveckling av tillgångar

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 68 238 SEK visar att företaget fortfarande har kundunderlag och marknadsförtroende
  • Positivt resultat på 145 000 SEK trots utmaningar visar att verksamheten är livskraftig
  • Soliditeten på 51,3% ger fortfarande en relativt stabil finansiell bas för verksamheten