42 815 000 SEK
Omsättning
▼ 27,5%
3 305 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,9%
76%
Soliditet
Mycket God
7,9%
Vinstmarginal
Stabil
7 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-05

Substansvärdering

Tillgångar:31 861 992 SEK
Skulder:-7 385 503 SEK
Substansvärde:22 541 497 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseresultatet samtidigt som balansräkningen förbättras. Den kraftiga nedgången i omsättning och resultat indikerar operativa svårigheter, men den höga soliditeten och tillgångstillväxten ger ett visst finansiellt stöd. Situationen tyder på ett etablerat företag som genomgår en omställningsfas med fokus på kapitalstruktur snarare än omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver smidesverksamhet med säte i Huddinge och är etablerat sedan 1966. Som ett smidesföretag arbetar de sannolikt med metallbearbetning och tillverkning av smidesprodukter, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver betydande tillgångar och maskinpark.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 5 077 000 SEK till 3 305 000 SEK, en minskning på 1 772 000 SEK (-34,9%). Trots lägre omsättning lyckades bolaget behålla lönsamhet, men vinstmarginalen pressades.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångstider.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 20 142 453 SEK till 22 541 497 SEK, en tillväxt på 2 399 044 SEK (+11,9%). Denna ökning kan delvis förklaras av årets resultat på 3 305 000 SEK, vilket indikerar att bolaget troligen gjort utdelningar eller andra avsättningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 69 847 386 SEK till 41 659 929 SEK, en nedgång på 28 187 457 SEK (-40,4%). Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 28 187 457 SEK (-40,4%) kan indikera förlorade kunder eller marknadsandelar
  • Resultatnedgång på 1 772 000 SEK (-34,9%) trots hög soliditet visar på operativa effektivitetsproblem
  • Betydande kapitalbindning i tillgångar på 31 861 992 SEK kan medföra låg kapitalomsättning och avkastning

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 76,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Positiv eget kapital-tillväxt på 2 399 044 SEK (+11,9%) stärker företagets finansiella bas
  • Tillgångstillväxt på 5 083 680 SEK (+19,0%) kan indikera investeringar i framtida kapacitet

Trendanalys

Företaget visar en tydlig tvådelad trend: en kraftig negativ utveckling i rörelseprestation (omsättning -27,5%, resultat -34,9%) samtidigt som balansräkningen förbättras markant (eget kapital +11,9%, tillgångar +19,0%). Denna mönster kan tyda på en omstrukturering där företaget fokuserar på att stärka kapitalstrukturen och investera i tillgångar, möjligen till följd av minskad omsättning. Den höga soliditeten ger goda förutsättningar för att hantera den aktuella nedgången, men trenden pekar på behov av att vända den negativa omsättningsutvecklingen för att uppnå hållbar lönsamhet långsiktigt.