23 221 000 SEK
Omsättning
▼ 0,9%
2 231 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 47,1%
15%
Soliditet
Stabil
9,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 099 665 SEK
Skulder:-8 531 550 SEK
Substansvärde:1 200 994 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en marginell minskning i omsättning har bolaget lyckats förbättra sin lönsamhet markant, vilket tyder på effektiviseringsåtgärder eller förbättrade marginaler. Den starka resultattillväxten på 47,1% är imponerande, men den samtidiga minskningen av eget kapital med 18,2% och den låga soliditeten på 15,0% indikerar att företaget kan vara underkapitaliserat och ha utmaningar med sin kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bildemontering samt försäljning av bilar och bildelar. Som ett helägt dotterbolag till Anpac AB verkar det i en bransch där lönsamhet ofta kräver effektiv hantering av lager och skrotningsprocesser. Den registrerade verksamheten sedan 1969 visar på ett etablerat företag med lång erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 517 000 SEK till 2 231 000 SEK, en ökning med 714 000 SEK eller +47,1%. Denna starka vinsttillväxt visar på förbättrad lönsamhet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 15,0% är låg och understiger branschstandarder, vilket indikerar ett högt belåningsgrad och sårbarhet för ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 467 921 SEK till 1 200 994 SEK, en nedgång på 266 927 SEK trots ett positivt resultat. Detta indikerar sannolikt utdelning eller andra kapitaluttag till moderbolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 24 061 168 SEK till 23 630 109 SEK, en minskning på 431 059 SEK eller -0,9%. Detta kan tyda på stabil verksamhet trots lätt nedåtgående trend.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 15,0% begränsar företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar
  • Minskning av eget kapital med 266 927 SEK trots positivt resultat indikerar kapitaluttag som kan försvaga företagets finansiella ställning
  • Marginell omsättningsminskning på -0,9% kan tyda på konkurrensutsättning eller efterfrågeminskning

Möjligheter

  • Stark resultatförbättring med +47,1% visar på effektiv verksamhet och god kostnadskontroll
  • Tillgångstillväxt på +14,1% till 10 099 665 SEK indikerar investeringar i verksamheten som kan ge framtida avkastning
  • Vinstmarginal på 9,4% klassificerad som stabil visar på god lönsamhet i kärnverksamheten