5 209 000 SEK
Omsättning
▲ 11,6%
422 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 8,5%
33,7%
Soliditet
God
8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 593 874 SEK
Skulder:-2 251 011 SEK
Substansvärde:698 973 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Efterfrågan på bolagets tjänster och försäljning har utvecklats positivt under 2023. Framtida utvecklingBolaget har planerat för att försäljningen ska öka under 2024.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Efterfrågan på bolagets tjänster och försäljning har utvecklats positivt under 2023
  • Bolaget har planerat för att försäljningen ska öka under 2024
  • Inga miljögränsvärden eller villkor överskreds under verksamhetsåret

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiv omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och kapitalstruktur. Trots att omsättningen ökade med 11,6% till 5,3 miljoner SEK, sjönk resultatet med 8,5% samtidigt som eget kapital minskade dramatiskt med 64,2%. Den stabila vinstmarginalen på 8,0% och soliditeten på 33,7% är acceptabla men den kraftiga minskningen av eget kapital indikerar potentiella utmaningar i balansräkningen. Företaget verkar vara i en fas där försäljningstillväxt inte översätts till förbättrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett ytbehandlingsföretag grundat 1972 som bedriver tillståndspliktig verksamhet enligt miljöskyddslagen med metaller och kemikalier. Verksamheten påverkar miljön genom utsläpp av processavloppsvatten till dagvattnet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till YTBORGEN AB och ingår i koncernen Ragojo Ytbehandling Holding AB. Typiskt för branschen är kapitalintensiv verksamhet med miljökrav.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 461 000 SEK till 422 000 SEK, en nedgång på 39 000 SEK eller 8,5%. Detta trots högre omsättning indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 33,7% är acceptabel för ett tillverkningsföretag och ligger över gränsen för vad som ofta anses som riskabelt (under 20-25%), men den har sannolikt försämrats från föregående år givet den kraftiga minskningen av eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital sjönk dramatiskt från 1 953 115 SEK till 698 973 SEK, en minskning på 1 254 142 SEK eller 64,2%. Denna kraftiga försämring kan tyda på utdelning, förluster eller omstrukturering.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 669 480 SEK till 5 293 648 SEK, en tillväxt på 624 168 SEK eller 11,6%. Detta visar en positiv efterfrågeutveckling på bolagets tjänster.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 1 254 142 SEK på ett år
  • Resultatet sjönk trots ökad omsättning, vilket indikerar marginelltryck
  • Tillgångarna minskade med 593 273 SEK till 3 593 874 SEK
  • Branschens miljökrav och tillståndspliktiga verksamhet medför regulatoriska risker

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 11,6% visar stark efterfrågeutveckling
  • Planerad försäljningsökning under 2024 indikerar positiv framtidssyn
  • Stabil vinstmarginal på 8,0% trots utmaningar
  • Inga miljööverträdelser under året visar god compliance