1 848 667 SEK
Omsättning
▲ 20,1%
285 442 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 8%
77,8%
Soliditet
Mycket God
10,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 294 560 SEK
Skulder:-684 204 SEK
Substansvärde:2 378 239 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell utveckling med god lönsamhet och stark soliditet. Trots en minskning i omsättning med 139 854 SEK lyckades bolaget öka resultatet med 21 128 SEK, vilket indikerar förbättrad effektivitet eller kostnadskontroll. Tillgångarna har ökat betydligt med 295 746 SEK, vilket tyder på investeringar i verksamheten. Eget kapital har växt lätt och företaget befinner sig i en sund finansiell position med goda förutsättningar för fortsatt utveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver lantbruk, skogsbruk och handel med lantbruksprodukter samt värdepapper. Detta är ett etablerat företag som registrerades 1972, vilket innebär över 50 års verksamhet. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med långsiktiga investeringar i mark och maskiner, vilket förklarar den höga soliditeten och stabila kapitalbasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 264 314 SEK till 285 442 SEK, en ökning med 21 128 SEK eller 8,0%. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller förbättrad lönsamhet i kvarvarande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 77,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 336 317 SEK till 2 378 239 SEK, en tillväxt på 41 922 SEK eller 1,8%. Denna ökning är i linje med årets vinst och visar på en stabil kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 803 070 SEK till 2 663 216 SEK, en nedgång på 139 854 SEK eller 5,0%. Detta kan tyda på mindre produktion eller försäljning, men den samtidiga resultatförbättringen visar att bolaget anpassat sin verksamhet effektivt.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 139 854 SEK kan indikera konkurrensproblem eller svagare efterfrågan på bolagets produkter
  • Begränsad tillväxt i eget kapital på endast 1,8% kan tyda på måttlig utdelningskapacitet eller investeringstakt

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 77,8% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Stark vinstmarginal på 10,7% visar god lönsamhet i kärnverksamheten
  • Betydande tillgångstillväxt på 295 746 SEK eller 9,9% indikerar produktiva investeringar i verksamheten