🚀 Snabb åtkomst till årsredovisningar
Ladda ner årsredovisningar som PDF utan kostnad
Bolaget skall bedriva byggnadsentreprenadverksamhet med förvaltning av egna hyresfastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Ladda ner årsredovisningar som PDF utan kostnad
Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.
Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.
Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.
Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.
Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt minskad omsättning men samtidigt förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Omsättningen har minskat med 41,5% från 168 823 512 SEK till 98 627 291 SEK, vilket normalt skulle vara oroande. Men företaget har samtidigt ökat resultatet med 25,1% till 5 032 182 SEK och stärkt eget kapital med 16,5% till 23 047 006 SEK. Detta tyder på en strategisk omstrukturering där företaget fokuserat på mer lönsamma projekt eller effektiviserat verksamheten.
Företaget är ett byggnadsentreprenadföretag med egen förvaltning av hyresfastigheter, registrerat 1994. Den dubbla verksamheten innebär att företaget har både projektbaserad intäktsgenerering från entreprenader och stabila hyresintäkter från fastighetsförvaltning. Denna kombination kan ge en viss motståndskraft mot konjunktursvängningar i byggbranschen.
Resultat: Trots lägre omsättning har resultatet förbättrats från 4 022 398 SEK till 5 032 182 SEK, en ökning med 1 009 784 SEK (+25,1%). Detta indikerar förbättrad lönsamhet per krona omsättning.
Soliditet: Soliditeten på 44,5% är mycket stark och visar att företaget har en stabil finansieringsstruktur. Detta är en förbättring från tidigare år och placerar företaget i en finansiellt sund position.
Eget kapital: Eget kapital har ökat från 19 782 988 SEK till 23 047 006 SEK, en ökning på 3 264 018 SEK (+16,5%). Ökningen beror främst på årets vinst som stärkt balansräkningen.
Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 168 823 512 SEK till 98 627 291 SEK, en nedgång på 70 196 221 SEK (-41,5%). Denna dramatiska minskning kan tyda på att företaget avslutat större projekt eller valt att fokusera på färre men mer lönsamma uppdrag.
Företaget visar en tydlig omsättningsnedgång under 2024 efter en stark tillväxtperiod, vilket indikerar en betydande förändring i verksamheten. Trots detta har resultatet återhämtat sig något från bottennivån 2023, och vinstmarginalen är nu åter på samma nivå som 2022. Eget kapital har kontinuerligt stärkts över tid, och soliditeten har förbättrats avsevärt jämfört med 2022 trots en liten nedgång senast. Den samtidiga minskningen av totala tillgångar och ökningen av eget kapital tyder på en effektivisering av verksamheten. Trenderna pekar på ett företag som genomgår en omstrukturering med fokus på lönsamhet snarare än tillväxt, vilket kan innebära en mer hållbar men långsammare utveckling framöver.