9 051 332 SEK
Omsättning
▼ 0,6%
845 330 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,1%
72,6%
Soliditet
Mycket God
9,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 164 940 SEK
Skulder:-1 414 675 SEK
Substansvärde:3 750 265 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil lönsamhet men negativ utveckling i omsättning och resultat. Trots en minskning i omsättning på -0,6% och resultat på -13,1% behåller bolaget en hög soliditet på 72,6% och en vinstmarginal på 9,3%. Den betydande tillväxten i eget kapital (+21,7%) och tillgångar (+15,1%) indikerar en stark balansräkning och potentiella investeringar för framtiden. Företaget verkar vara ett stabilt dotterbolag med god finansiell hälsa trots kortvariga nedgångar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel med sjukvårds- och sjukvårdsundervisningsmaterial och är ett helägt dotterbolag till den brittiska koncernen Limbs and Things Ltd. Denna typ av verksamhet kräver ofta investeringar i specialiserade produkter och lagerhållning, vilket speglas i de ökade tillgångarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 972 997 SEK till 845 330 SEK, en minskning på 127 667 SEK eller -13,1%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 72,6% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belånat företag med stor finansiell styrka och buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 3 080 633 SEK till 3 750 265 SEK, en tillväxt på 669 632 SEK eller +21,7%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till årets resultat på 845 330 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 9 125 922 SEK till 9 051 914 SEK, en nedgång på 74 008 SEK eller -0,6%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller konkurrenspress.

Huvudrisker

  • Försämrad lönsamhet med en resultatminskning på 127 667 SEK eller 13,1%.
  • Minskad omsättning på 74 008 SEK visar på utmaningar i försäljningen.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med en soliditet på 72,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar.
  • Eget kapital ökade med 669 632 SEK vilket stärker företagets långsiktiga stabilitet.
  • Stabil vinstmarginal på 9,3% trots utmaningar visar på en effektiv verksamhet.