6 759 000 SEK
Omsättning
▲ 7,8%
4 220 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 478,9%
87,4%
Soliditet
Mycket God
59,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 086 000 SEK
Skulder:-639 141 SEK
Substansvärde:4 447 208 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad bild med exceptionellt starka lönsamhetsförbättringar men samtidigt en dramatisk minskning av tillgångar. Resultatet har förbättrats kraftigt från 729 000 SEK till 4 220 000 SEK, och soliditeten är mycket hög på 87,4%. Samtidigt har tillgångarna minskat med 67,9% från 15,9 miljoner till 5,1 miljoner SEK, vilket tyder på en omfattande omstrukturering eller försäljning av tillgångar. Omsättningen har minskat något, men vinstmarginalen är exceptionellt hög på 59,6%. Detta pekar på ett företag som genomgår en betydande transformation där lönsamhet prioriteras framför storlek.

Företagsbeskrivning

Bolaget är verksamt inom travsport och hästrelaterad verksamhet sedan 1968, inklusive handel med travutrustning och travhästar, tillverkning av hästsportartiklar samt förvaltning av fast egendom och värdepapper. Den långa etableringsperioden indikerar ett moget företag inom en nischad bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 729 000 SEK till 4 220 000 SEK, en ökning med 3 491 000 SEK (+478,9%). Denna exceptionella resultatförbättring uppnås trots lägre omsättning, vilket indikerar kraftiga förbättringar i lönsamhet eller icke-operativa intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 87,4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Den höga soliditeten ger företaget god kreditvärdighet och finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 878 744 SEK till 4 447 208 SEK, en ökning med 3 568 464 SEK (+406,1%). Denna kraftiga ökning korrelerar direkt med det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 8 129 853 SEK till 7 078 886 SEK, en nedgång på 1 050 967 SEK (-12,9%). Trots den lägre omsättningen uppvisar företaget en positiv omsättningstillväxt på +7,8% i trendanalysen, vilket tyder på att jämförelseperioderna kan vara annorlunda definierade.

Huvudrisker

  • Den dramatiska minskningen av tillgångar med 10 772 000 SEK (-67,9%) kan indikera försäljning av kärnverksamhet eller viktiga tillgångar
  • Minskad omsättning på 1 050 967 SEK trots starkt resultat väcker frågor om hållbarheten i den nuvarande verksamhetsmodellen
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 59,6% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 87,4% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Kraftig resultatförbättring med 3 491 000 SEK visar på effektivitet i den nuvarande verksamheten
  • Stark tillväxt i eget kapital med 3 568 464 SEK förbättrar företagets finansiella styrka och investeringsmöjligheter