32 121 000 SEK
Omsättning
▲ 8,6%
3 286 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,8%
54,1%
Soliditet
Mycket God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:19 561 271 SEK
Skulder:-7 828 936 SEK
Substansvärde:6 117 421 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiv omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och minskat eget kapital. Trots att omsättningen ökade med 8,6% till 32,2 miljoner SEK, sjönk resultatet med 24,8% till 3,3 miljoner SEK. Detta indikerar att företaget lyckades öka försäljningen men inte kunde bevara lönsamheten på samma nivå. Soliditeten på 54,1% är dock fortfarande stark och ger företaget goda förutsättningar att hantera denna utmaning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat handels- och installationsföretag inom lås och mekaniska produkter med butiksverksamhet i Malmö. Med ett registreringsdatum 1959-11-06 har företaget över 60 års erfarenhet i branschen, vilket tyder på en stabil kundbas och marknadsposition.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 4 371 000 SEK till 3 286 000 SEK, en nedgång på 1 085 000 SEK eller 24,8%. Denna försämring kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 54,1% är hög och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 6 883 187 SEK till 6 117 421 SEK, en nedgång på 765 766 SEK eller 11,1%. Denna minskning är direkt kopplad till det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 29 707 136 SEK till 32 168 823 SEK, en positiv tillväxt på 8,6% som visar att företaget lyckades expandera sin försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 24,8% trots ökad omsättning, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital med 765 766 SEK, vilket kan begränsa framtida investeringsmöjligheter
  • Press på vinstmarginaler som sjunkit från cirka 14,7% till 10,2% under året

Möjligheter

  • Stark soliditet på 54,1% ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet
  • Positiv omsättningstillväxt på 8,6% visar att företaget fortsätter att växa på marknaden
  • Etablerad verksamhet sedan 1959 med stabil kundbas och branscherfarenhet