8 358 000 SEK
Omsättning
▼ 2,5%
1 603 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,7%
79,7%
Soliditet
Mycket God
19,2%
Vinstmarginal
Hög
918 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-21

Substansvärdering

Tillgångar:4 202 041 SEK
Skulder:-852 433 SEK
Substansvärde:3 349 608 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka grundläggande nyckeltal men negativa utvecklingstrender. Den höga soliditeten på 79,7% och vinstmarginalen på 19,2% indikerar ett stabilt och lönsamt företag. Dock uppvisar företaget negativ utveckling inom flera nyckelområden med minskad omsättning (-2,5%), kraftigt sjunkande resultat (-23,7%) och minskande tillgångar (-5,3%). Detta tyder på att företaget, trots sin etablerade position sedan 1987, möter utmaningar i sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver låsverksamhet med säte i Stockholm och har varit verksamt sedan 1987. Som ett etablerat låsföretag har det sannolikt en kundbas inom både privat och kommersiell sektor. Den höga vinstmarginalen är typiskt för specialiserade verksamheter med hög kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 100 000 SEK till 1 603 000 SEK, en minskning på 497 000 SEK (-23,7%). Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 79,7% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 327 324 SEK till 3 349 608 SEK, en förbättring på 22 284 SEK (+0,7%). Denna lilla ökning beror sannolikt på att en del av vinsten har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 8 804 842 SEK till 8 364 151 SEK, en nedgång på 440 691 SEK (-2,5%). Detta indikerar en svagare efterfrågan eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 497 000 SEK (-23,7%) trots relativt liten omsättningsminskning
  • Minskande omsättning på 440 691 SEK indikerar konkurrensproblem eller svagare marknad
  • Nedgång i totala tillgångar med 233 965 SEK kan tyda på minskade investeringar eller försäljning av tillgångar
  • Trenden med sjunkande lönsamhet kan fortsätta om inte åtgärder vidtas

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 79,7% ger god finansiell flexibilitet för investeringar
  • Fortfarande hög vinstmarginal på 19,2% trots nedgången
  • Eget kapital ökade med 22 284 SEK vilket visar att företaget behåller delar av vinsten
  • Etablerad verksamhet sedan 1987 med lång erfarenhet i branschen

Trendanalys

Omsättningen visar en positiv långsiktig trend från 2022 till 2024, trots en liten tillbakagång under det senaste året. Resultatet har samtidigt förbättrats avsevärt jämfört med 2022, även om 2024 inte nådde samma höga nivå som 2023. Företagets lönsamhet har således stärkts över hela perioden. Den finansiella stabiliteten har förbättrats konsekvent, vilket syns i den stadigt stigande soliditeten och det växande egna kapitalet. Denna utveckling tyder på ett företag som har blivit mer lönsamt och stabilt, men den senaste omsättningsminskningen kan indikera en avmattning i tillväxten som bör övervakas.