2 407 752 SEK
Omsättning
▼ 2,2%
267 604 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,2%
79,3%
Soliditet
Mycket God
11,1%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-05

Substansvärdering

Tillgångar:2 281 833 SEK
Skulder:-461 337 SEK
Substansvärde:1 762 496 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en marginell minskning i omsättning men samtidigt en betydande förbättring av lönsamheten. Den höga soliditeten på 79,2% indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning, vilket ger god motståndskraft. Trenden pekar på en effektivisering där företaget genererar högre vinst på en något lägre omsättning, troligen genom förbättrade marginaler eller kostnadskontroll. Detta är ett tecken på ett moget, etablerat företag som prioriterar lönsamhet framför volymtillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget, som är registrerat sedan 1953, verkar inom tillverkning och försäljning av skyltutrustning och tekniska instrument, samt förvaltning av fastigheter och värdepapper. Den långa etableringsgraden och den höga soliditeten är typiska för ett stabilt, familjeägt eller långsiktigt inriktat företag inom tillverkningsindustrin. Den fastighetsförvaltande delen av verksamheten bidrar sannolikt till den starka balansräkningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt med 33 232 SEK från 234 372 SEK till 267 604 SEK, en ökning på 14,2%. Denna förbättring, trots lägre omsättning, visar på starkare marginaler eller bättre kostnadskontroll.

Soliditet: En soliditet på 79,2% är exceptionellt stark och placerar företaget i en mycket finansiellt stabil position. Det innebär att nästan 80% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett mycket lågt belåningsgrad och stor frihetsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 89 156 SEK från 1 673 340 SEK till 1 762 496 SEK, en tillväxt på 5,3%. Denna ökning drivs helt av årets vinst, vilket är en stark indikator på hållbar tillväxt i förmögenheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 54 197 SEK från 2 461 949 SEK till 2 407 752 SEK, vilket motsvarar en nedgång på 2,2%. Detta kan tyda på en lätt avtagande efterfrågan eller ett medvetet val att avsluta mindre lönsamma affärer.

Huvudrisker

  • Den sjunkande omsättningen på 2,2% kan vara en indikation på en avtagande marknad eller förlust av kunder, vilket är en långsiktig risk om trenden fortsätter.
  • Tillgångarna minskade med 80 874 SEK till 2 281 833 SEK, vilket kan tyda på att företaget har sålt av tillgångar eller skrivit ner värden, en trend som behöver övervakas.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 11,1% visar att företaget är mycket lönsamt och har utrymme att investera i framtida tillväxt eller klara av en konjunkturnedgång.
  • Den starka soliditeten ger företaget goda möjligheter att ta lån till förmånliga villkor för investeringar eller att köpa upp konkurrenter om tillfälle ges.
  • Resultattillväxten på 14,2% är imponerande och visar på en effektiv verksamhet med potential att öka vinsten ytterligare vid en eventuell omsättningstillväxt.