255 009 SEK
Omsättning
▼ 13,9%
210 158 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 673,9%
59%
Soliditet
Mycket God
82,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
203 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-25

Substansvärdering

Tillgångar:544 633 SEK
Skulder:-221 250 SEK
Substansvärde:323 383 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en mycket hög vinstmarginal på 82,4% samtidigt som samtliga balansposter försämras kraftigt. Den extremt höga vinsten på 210 158 SEK står i stark kontrast till att eget kapital och tillgångar minskat med nära hälften. Detta tyder på att företaget genomgått en betydande omstrukturering eller avyttring av tillgångar, snarare än en sund operativ tillväxt. Trots den höga soliditeten på 59% är den generella trenden oroande med minskad omsättning och krympande balansräkning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom ljud- och ljusbearbetning, installationer, datakonsultation samt arbete inom film och TV. Som moderbolag i en mindre koncern med säte i Stockholm är det typiskt för denna bransch med projektbaserad verksamhet och varierande intäktsflöden. Den höga vinstmarginalen kan tyda på specialiserade tjänster eller avveckling av verksamhetsdelar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 11 847 SEK till 210 158 SEK, en ökning med 198 311 SEK (+1673,9%). Denna extremt höga vinst trots lägre omsättning tyder sannolikt på extraordinära poster eller avyttringar.

Soliditet: Soliditeten på 59,0% är fortfarande god och visar att företaget har en majoritet av sina tillgångar finansierade med eget kapital, vilket ger en viss finansiell stabilitet trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 617 508 SEK till 323 383 SEK, en reduktion på 294 125 SEK (-47,6%). Denna kraftiga minskning trots ett positivt resultat antyder att utdelning eller andra kapitalutflöden skett.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 296 082 SEK till 255 009 SEK, en nedgång på 41 073 SEK (-13,9%). Detta indikerar en krympande kundbas eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av omsättning med 13,9% visar på försämrad marknadsposition eller minskad efterfrågan
  • Eget kapital har halverats på ett år från 617 508 SEK till 323 383 SEK, vilket begränsar framtida investeringsmöjligheter
  • Tillgångarna har minskat med 37,0% från 863 800 SEK till 544 633 SEK, vilket kan påverka operativ kapacitet
  • Den extremt höga vinsten verkar inte vara operativt driven utan troligen från avyttringar, vilket inte är hållbart långsiktigt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 82,4% visar på effektiv kostnadskontroll eller lönsamma specialprojekt
  • God soliditet på 59,0% ger finansiell stabilitet och möjlighet till krediter om needed
  • Etablerat företag sedan 1985 med erfarenhet inom sin bransch kan utnyttja sin långvariga närvaro på marknaden
  • Koncernstruktur som moderbolag ger möjlighet till strategisk omgruppering inom koncernen