16 576 000 SEK
Omsättning
▲ 9,3%
1 686 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,5%
55%
Soliditet
Mycket God
10,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 945 783 SEK
Skulder:-3 485 783 SEK
Substansvärde:4 050 999 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiv omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och balansräkning. Ökad omsättning på 9,3% tyder på att kundunderlaget är intakt, men den kraftiga resultatnedgången på 26,5% indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler. Eget kapital och tillgångar minskar, vilket pekar på att vinsten inte räcker till för att upprätthålla kapitalbasen. Soliditeten på 55% är dock fortfarande stark och ger ett visst skydd mot nedgångstider.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat skohandelsföretag som har verkat sedan 1961 med butiker i Sandviken och Valbo Köpcentrum. Som fysisk detaljhandel är företaget typiskt exponerat för lokala marknadsförhållanden, konkurrens från e-handel och konsumenternes köpkraft.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 295 000 SEK till 1 686 000 SEK, en minskning på 609 000 SEK som tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än omsättningen eller att marginalerna har pressats.

Soliditet: Soliditeten på 55,0% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 4 721 358 SEK till 4 050 999 SEK, en nedgång på 670 359 SEK som huvudsakligen kan förklaras av det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 15 236 210 SEK till 16 656 800 SEK, en positiv tillväxt på 9,3% som visar att företaget lyckas öka försäljningen trots utmanande marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 26,5% trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital på 670 359 SEK försvagar företagets långsiktiga stabilitet
  • Nedgång i totala tillgångar med 832 387 SEK kan tyda på minskade investeringar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 9,3% visar att företaget fortfarande har ett starkt kundunderlag
  • Hög vinstmarginal på 10,1% trots nedgång visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam
  • Stark soliditet på 55% ger goda förutsättningar för att ta lån eller investera vid behov