66 951 000 SEK
Omsättning
▲ 38,7%
1 708 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,1%
37,5%
Soliditet
God
2,7%
Vinstmarginal
Låg
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-11

Substansvärdering

Tillgångar:27 747 128 SEK
Skulder:-12 104 986 SEK
Substansvärde:10 399 887 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 38,7% till 62,3 miljoner SEK indikerar att företaget tar marknadsandelar eller genomför större projekt, men den fallande vinstmarginalen på 2,7% och det minskade resultatet med 28,1% visar att denna tillväxt inte är lönsam. Soliditeten på 37,5% är acceptabel men sjunkande eget kapital är en varningssignal. Företaget befinner sig i en fas där det expanderar men kämpar med att bevara lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat mark- och anläggningsföretag grundat 1989 som utför markarbeten, grundläggning och vinterhållning. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och projektdriven, vilket förklarar de stora variationerna i omsättning och resultat mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 2 375 000 SEK till 1 708 000 SEK, en nedgång med 667 000 SEK eller 28,1%. Trots högre omsättning genererades lägre vinst.

Soliditet: Soliditeten på 37,5% är stabil och inom acceptabla nivåer för branschen, vilket ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 10 855 924 SEK till 10 399 887 SEK, en nedgång med 456 037 SEK. Detta beror på att årets resultat var lägre än eventuella utdelningar eller andra förändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 48 935 059 SEK till 62 342 880 SEK, en ökning med 13 407 821 SEK eller 38,7%. Detta indikerar stark tillväxt i verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftigt fallande lönsamhet trots ökad omsättning indikerar kostnadsökningar eller lägre marginaler på projekt
  • Minskande eget kapital på 456 037 SEK minskar företagets finansiella styrka
  • Vinstmarginalen på endast 2,7% klassificeras som låg och gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 38,7% visar att företaget kan ta marknadsandelar och växa
  • Tillgångstillväxt på 23,6% till 27 747 128 SEK indikerar investeringar i kapacitet för framtida verksamhet
  • Acceptabel soliditet på 37,5% ger utrymme för framtida investeringar och finansiering