7 242 000 SEK
Omsättning
▼ 20%
948 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,6%
77%
Soliditet
Mycket God
12,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 548 304 SEK
Skulder:-1 468 708 SEK
Substansvärde:5 053 447 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en tydlig negativ trend i lönsamhet och omsättning, men samtidigt en stark förbättring av balansräkningens styrka. Den kraftiga omsättningsminskningen på 20% och resultatnedgången på 23,6% indikerar utmaningar i den operativa verksamheten, möjligen på grund av konjunkturella faktorer eller försäljningsproblem. Trots detta har företaget genom en kombination av vinst och eventuellt andra transaktioner lyckats stärka sitt eget kapital avsevärt, vilket gett en exceptionellt hög soliditet. Detta pekar på ett företag som, trots en svår period, har god finansiell bärighet och kapacitet att hantera motgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat cykel- och mopedföretag i Norrköping, verksamt sedan 1986. Det bedriver försäljning, reparation och handel med relaterade produkter inom branschen. Som ett fysiskt detaljhandelsföretag är det känsligt för lokala konjunktursvängningar och konsumenternes köpkraft.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 240 000 SEK till 948 000 SEK, en minskning på 292 000 SEK eller 23,6%. Nedgången följer omsättningsminskningen, men företaget har ändå behållit en god lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 77,0% är exceptionellt hög och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget är mycket självfinansierat och har en mycket låg belåningsgrad, vilket ger stor finansiell stabilitet och motståndskraft mot kriser.

Eget kapital: Eget kapital ökade markant från 4 230 494 SEK till 5 053 447 SEK, en tillväxt på 822 953 SEK eller 19,4%. Denna förbättring beror sannolikt huvudsakligen på att årets resultat på 948 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 9 347 264 SEK till 7 561 536 SEK, en nedgång på 1 785 728 SEK eller 20,0%. Denna betydande minskning tyder på utmaningar i försäljningen eller ett svagare efterfrågeläge.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av omsättning med 1 785 728 SEK, vilket kan bero på förlorade kunder, svag konjunktur eller ökad konkurrens.
  • Resultatet sjönk med 292 000 SEK, vilket visar på en försämrad operativ effektivitet eller sämre marginaler.
  • Brist på tillväxt i totala tillgångar (+1,0%) kan tyda på en avsaknad av investeringar för framtiden.

Möjligheter

  • Mycket stark balansräkning med en soliditet på 77,0% ger utrymme för att investera eller ta lån för att vända negativa trender.
  • Trots försämringen har företaget fortfarande en hög vinstmarginal på 12,5%, vilket indikerar en grundläggande lönsam affärsmodell.
  • Den betydande ökningen av eget kapital med 822 953 SEK stärker företagets kapitalbas och skapar ett större skydd mot oförutsedda händelser.