8 551 000 SEK
Omsättning
▲ 59,3%
5 261 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,7%
69,1%
Soliditet
Mycket God
61,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 485 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-10

Substansvärdering

Tillgångar:31 860 583 SEK
Skulder:-9 388 804 SEK
Substansvärde:20 304 281 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med en kombination av hög lönsamhet, robust soliditet och imponerande tillväxt. Den dramatiska omsättningsökningen på 59,3% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 61,5% indikerar ett företag som inte bara växer snabbt utan också är extremt effektivt i sin verksamhet. Den höga soliditeten på 69,1% ger företaget god finansiell stabilitet och handlingsfrihet. Detta är ett moget och etablerat företag som genomgår en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1926 och verkar i Åre kommun, Jämtlands län, vilket tyder på en verksamhet kopplad till turism, friluftsliv eller fastigheter i ett populärt fjällturistområde. Den höga vinstmarginalen och kapitaltillväxten över tid indikerar en stabil och lönsam verksamhetsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 4 055 000 SEK till 5 261 000 SEK, en tillväxt på 29,7%. Även om resultattillväxten är lägre än omsättningstillväxten, upprätthåller företaget en mycket hög absolut vinstnivå.

Soliditet: Soliditeten på 69,1% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och stor finansiell motståndskraft. Detta ger goda förutsättningar för att hantera oförutsedda händelser och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 18 387 348 SEK till 20 304 281 SEK, en tillväxt på 10,4%. Denna ökning beror främst på att vinsten för året har tillförts det egna kapitalet, vilket stärker företagets långsiktiga finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 5 368 883 SEK till 8 551 011 SEK, en tillväxt på 59,3%. Denna exceptionellt starka ökning tyder på antingen ett genombrott på marknaden, ett lyckat nytt projekt eller en betydande ökad efterfrågan på företagets tjänster/produkter.

Huvudrisker

  • Den extrema omsättningstillväxten på 59,3% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan normaliseras.
  • Resultattillväxten (29,7%) avtar i förhållande till omsättningstillväxten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på nya volymer.
  • Företagets starka koppling till en specifik geografisk region (Åre) gör det potentiellt sårbart för regionala ekonomiska nedgångar eller säsongsvariationer.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 61,5% ger utrymme för framtida investeringar, utdelningar eller prisjusteringar.
  • Den höga soliditeten på 69,1% skapar förutsättningar för strategiska uppköp eller investeringar utan att ta på sig onödiga skulder.
  • Den starka tillgångstillväxten på 9,8% visar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet för att stödja den långsiktiga tillväxten.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en stark förbättring: omsättning (+59,3%), resultat (+29,7%), eget kapital (+10,4%) och tillgångar (+9,8%). Företaget befinner sig i en tydlig expansionsfas med ökad lönsamhet och stärkt balansräkning.