1 750 918 SEK
Omsättning
▼ 22,3%
-109 402 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 64,2%
69%
Soliditet
Mycket God
−6,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 525 930 SEK
Skulder:-448 553 SEK
Substansvärde:957 377 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både förbättringar och utmaningar. Trots en betydande minskning av omsättningen med 22,3% har företaget lyckats förbättra sitt resultat markant genom att minska förlusterna från 305 707 SEK till 109 402 SEK, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder och bättre kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 69,0% ger ett visst skydd mot kortsiktiga utmaningar, men den kraftiga omsättningsminskningen och fortsatta förluster pekar på strukturella utmaningar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom försäljning och marknadsföring av Montessorimaterial samt erbjuder utbildning, information till lärare och konsultverksamhet. Denna verksamhetsmodell med både produkter och tjänster till en specifik målgrupp förklarar delvis den höga soliditeten men också sårbarheten för förändringar i utbildningssektorns budgetar och köpbeteende.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på 305 707 SEK till en förlust på 109 402 SEK, en förbättring med 196 305 SEK eller 64,2%. Detta visar på framgångsrika åtgärder för att kontrollera kostnader och effektivisera verksamheten trots lägre intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger god kreditvärdighet och ett robust skydd mot obetalda skulder, vilket är avgörande i en period med förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 953 947 SEK till 957 377 SEK, en ökning med endast 3 430 SEK eller 0,4%. Denna lilla förbättring kan förklaras av att årets förlust var mindre än eventuella andra kapitaltillskott eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 258 002 SEK till 1 753 273 SEK, en nedgång på 504 729 SEK eller 22,3%. Detta är en oroande trend som kan bero på minskad efterfrågan, konkurrens eller förändrade marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 22,3% till 1 753 273 SEK riskerar att underminera den positiva resultatutvecklingen på sikt.
  • Företaget gör fortfarande en förlust på 109 402 SEK, vilket är ohållbart på lång sikt trots förbättringen.
  • Tillgångarna minskade med 9,8% till 1 525 930 SEK, vilket kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar för att finansiera verksamheten.

Möjligheter

  • Den dramatiska resultatförbättringen med 64,2% visar att företaget har kapacitet att hantera kostnader effektivt.
  • Mycket stark soliditet på 69,0% ger utrymme för strategiska investeringar eller att ta lån för att vända trenden.
  • Den etablerade verksamheten sedan 1988 innebär att företaget har en kundbas och varumärke att bygga vidare på.