38 248 000 SEK
Omsättning
▲ 21,9%
19 036 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 640,1%
76%
Soliditet
Mycket God
49,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
8 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-08

Substansvärdering

Tillgångar:40 675 113 SEK
Skulder:-9 144 008 SEK
Substansvärde:28 248 147 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med imponerande tillväxt inom samtliga nyckeltal. Den dramatiska resultatökningen på 640% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 49,2% indikerar en mycket lönsam verksamhet som har genomgått en betydande förbättring. Den höga soliditeten på 76% ger företaget en stabil finansiell bas för fortsatt expansion. Denna kombination av snabb tillväxt, hög lönsamhet och stark balansräkning pekar på ett företag i en mycket positiv utvecklingsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat industriföretag grundat 1964 som utvecklar, tillverkar och säljer filtersystem för vätskor och gaser i industriella processer. Verksamheten bedrivs i hyrda lokaler i Motala, vilket är typiskt för tillverkningsföretag i denna bransch. Företagets långa historia sedan 1964 indikerar en stabil verksamhet med etablerade kundrelationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade dramatiskt från 2 572 000 SEK till 19 036 000 SEK, en ökning på 640,1%. Denna exceptionella resultatförbättring indikerar antingen större effektiviseringar, förbättrade marginaler eller extraordinära intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och stor finansiell styrka. Detta ger goda förutsättningar för att hantera ekonomiska nedgångar och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 21 407 714 SEK till 28 248 147 SEK, en tillväxt på 31,9%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka resultatet och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 30 835 154 SEK till 38 714 878 SEK, en tillväxt på 21,9%. Detta visar en stark försäljningsutveckling som överträffar många jämförbara företag.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 640,1% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet i hyrda lokaler kan medföra framtida kostnadsökningar vid förnyelse av hyresavtal
  • Den snabba tillväxten kan ställa krav på ökade rörelsekapitalbehov

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 49,2% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt
  • Stark soliditet på 76% möjliggör strategiska investeringar och eventuella förvärv
  • Omsättningstillväxten på 21,9% visar att företaget tar marknadsandelar i en växande bransch
  • Tillgångstillväxten på 43,3% indikerar kapacitetsutbyggnad för att möta ökad efterfrågan

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+21,9%), resultat (+640,1%), eget kapital (+31,9%) och tillgångar (+43,3%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar en mycket framgångsrik omstrukturering eller genombrott i företagets affärsmodell.