1 640 653 SEK
Omsättning
▲ 41,2%
12 782 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12%
55,5%
Soliditet
Mycket God
0,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 049 017 SEK
Skulder:-466 718 SEK
Substansvärde:582 299 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 41.2% till 1,7 miljoner SEK indikerar framgångsrik försäljningsutveckling, men den fallande vinstmarginalen på endast 0.8% och det minskade resultatet visar att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Soliditeten på 55.5% är dock relativt stabil och eget kapital har ökat något, vilket ger ett visst finansiellt stöd.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver sågverksrörelse och handel med byggmaterial i egna lokaler i Lönsboda. Som ett etablerat företag (registrerat 1964) med specialiserad verksamhet inom trä- och byggmaterialbranschen är det typiskt att ha betydande tillgångar i form av fastigheter och lager, vilket speglas i balansräkningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 14 525 SEK till 12 782 SEK, en nedgång på 1 743 SEK eller 12.0%. Trots högre omsättning sjönk vinsten, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på sålda varor.

Soliditet: Soliditeten på 55.5% är relativt god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en stabil finansiell bas och bättre motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 572 740 SEK till 582 299 SEK, en tillväxt på 9 559 SEK eller 1.7%. Denna måttliga ökning drivs huvudsakligen av årets resultat på 12 782 SEK, vilket delvis kompenserades av eventuella utdelningar eller andra förändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 199 675 SEK till 1 663 186 SEK, en tillväxt på 463 511 SEK eller 41.2%. Detta visar en stark försäljningsutveckling som kan tyda på framgångsrika marknadsaktiviteter eller ökad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Låg vinstmarginal på endast 0.8% gör företaget sårbart för kostnadsökningar och konjunkturnedgångar
  • Minskande tillgångar från 1 184 631 SEK till 1 049 017 SEK (nedgång 135 614 SEK) kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Resultatet sjönk trots kraftigt ökad omsättning, vilket tyder på allvarliga lönsamhetsproblem

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 41.2% visar att företaget har god marknadsposition och försäljningspotential
  • Hög soliditet på 55.5% ger god kreditvärdighet och möjlighet till framtida investeringar
  • Eget kapital på 582 299 SEK ger en stabil bas för fortsatt verksamhetsutveckling

Trendanalys

Företaget visar positiv omsättningstillväxt men negativ resultatutveckling. Den kraftiga omsättningsökningen på 41.2% är imponerande, men den samtidiga resultatminskningen på 12.0% och den låga vinstmarginalen på 0.8% indikerar allvarliga lönsamhetsutmaningar. Tillgångarna minskade med 11.4% medan eget kapital ökade marginellt med 1.7%. Övergripande visar trenderna ett företag med god försäljningsutveckling men problem med att omvandla omsättning till vinst.