15 485 000 SEK
Omsättning
▲ 17,9%
2 476 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 267,4%
74,7%
Soliditet
Mycket God
15,8%
Vinstmarginal
Hög
3 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-18

Substansvärdering

Tillgångar:12 984 547 SEK
Skulder:-2 434 451 SEK
Substansvärde:6 428 844 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den kraftiga resultatförbättringen på 267% kombinerat med hög vinstmarginal och mycket stark soliditet indikerar ett välskött företag i en expansiv fas. Tillväxten är balanserad med både ökad omsättning och förbättrad lönsamhet, vilket tyder på effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mekanisk verkstadsindustri med säte i Skellefteå och har varit registrerat sedan 1971, vilket indikerar ett etablerat företag med lång erfarenhet i branschen. Mekanisk verkstadsindustri är typiskt kapitalintensiv och kräver stabil finansiering, vilket företaget uppvisar med sin höga soliditet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 674 000 SEK till 2 476 000 SEK, en ökning på 267,4% som indikerar både volymtillväxt och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 74,7% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 788 848 SEK till 6 428 844 SEK, en tillväxt på 34,2% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 13 291 533 SEK till 15 694 913 SEK, en tillväxt på 17,9% som visar stark efterfrågan och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 267,4% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida tillväxt
  • Kapacitetsbegränsningar kan uppstå vid fortsatt snabb tillväxt

Möjligheter

  • Stark balansräkning med 6 428 844 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för expansion
  • Hög vinstmarginal på 15,8% skapar goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 21,2% till 12 984 547 SEK visar kapacitetsutbyggnad för framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget visar en volatil utveckling med tydliga vändpunkter. Omsättningen minskade initialt mellan 2021-2023 men visade ett starkt uppsving 2024. Resultatutvecklingen följer samma mönster med en markant nedgång 2023 följt av en rekordvinst 2024, vilket indikerar en effektivisering eller förbättrad lönsamhet. Eget kapital och soliditet har kontinuerligt förbättrats, vilket visar på en stabilare kapitalstruktur trots fluktuationer i omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen 2024 tyder på att företaget har anpassat sin verksamhet för bättre lönsamhet. Trenderna pekar mot en positiv framtidsutsikt med stärkt finansiell hälsa och förbättrad förmåga att generera vinst, trots en potentiellt ostadig marknad.