2 069 000 SEK
Omsättning
▲ 70,6%
262 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 695,5%
69%
Soliditet
Mycket God
12,7%
Vinstmarginal
Hög
330 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 630 401 SEK
Skulder:-479 058 SEK
Substansvärde:1 061 652 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget avyttrade sin restaurang- och konferensverksamhet 2005 och var därefter vilande med endast mindre cateringuppdrag.
  • Från och med 2013 har verksamheten ominriktats till utbildningsverksamhet, vilket förklarar den starka omsättnings- och resultattillväxten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark omsättningstillväxt på 70,6% och en dramatisk resultatförbättring från förlust till vinst, vilket indikerar en framgångsrik omställning till utbildningsverksamheten. Trots detta visar balansräkningen tecken på kapitaluttag eller investeringar med minskat eget kapital och tillgångar. Företaget befinner sig i en omvandlingsfas med god lönsamhet men med kapitalstruktur som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget har sitt säte i Varekil och har genomgått en betydande omställning från restaurang och konferensverksamhet till utbildningsverksamhet från 2013, efter en period som vilande företag med mindre cateringuppdrag. Den nuvarande verksamheten fokuserar på utbildning, vilket förklarar den höga vinstmarginalen på 12,7% som är typiskt för kunskapsintensiva branscher.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -44 000 SEK till en vinst på 262 000 SEK, en förbättring på 695,5% som visar på effektivisering och lönsamhet i den nya verksamhetsinriktningen.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är mycket stark och visar att företaget har en god kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet trots minskningen av eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 399 420 SEK till 1 061 652 SEK, en minskning på 24,1% trots årets vinst, vilket indikerar kapitaluttag till ägarna eller omfördelning av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 293 382 SEK till 2 069 071 SEK, en stark tillväxt på 70,6% som visar på framgångsrik expansion av utbildningsverksamheten.

Huvudrisker

  • Minskning av eget kapital med 337 768 SEK trots en vinst på 262 000 SEK indikerar potentiella kapitaluttag som kan begränsa framtida investeringsmöjligheter.
  • Tillgångarna minskade med 163 506 SEK till 1 630 401 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar som kan påverka verksamhetens kapacitet.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 70,6% till 2 069 071 SEK visar på god marknadsacceptans för utbildningsverksamheten.
  • Hög vinstmarginal på 12,7% indikerar en lönsam verksamhetsmodell med potential för ytterligare expansion.
  • Mycket god soliditet på 69,0% ger företaget finansiell styrka att investera i framtida tillväxt.