31 153 135 SEK
Omsättning
▲ 19,4%
7 076 448 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,1%
69%
Soliditet
Mycket God
22,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
4 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-05-08

Substansvärdering

Tillgångar:23 751 331 SEK
Skulder:-6 987 056 SEK
Substansvärde:15 364 275 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell prestation med betydande förbättringar i både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,6% och soliditeten på 69,0% indikerar ett extremt lönsamt och stabilt företag. Trots en minskning av totala tillgångar har företaget ökat både eget kapital och resultat avsevärt, vilket tyder på en effektivisering av verksamheten och eventuell avyttring av mindre produktiva tillgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat verktygsmaskinsföretag grundat 1921 som saluför ett brett sortiment av verktygsmaskiner, märkutrustningar och pressar samt utför service och utbildningar mot verkstadsindustrin. Den långa etableringsgraden och specialiserade verksamheten förklarar den höga lönsamheten och stabila kundbasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 6 147 203 SEK till 7 076 448 SEK, en ökning på 15,1% som demonstrerar företagets förmåga att omvandla högre omsättning till ökad vinst.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och låg risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 13 941 549 SEK till 15 364 275 SEK, en tillväxt på 10,2% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinster.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 26 121 882 SEK till 31 241 483 SEK, en imponerande tillväxt på 19,4% som visar stark efterfrågan på företagets produkter och tjänster.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 13,5% från 27 469 812 SEK till 23 751 331 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som kan påverka framtida kapacitet
  • Den snabba tillväxten i omsättning på 19,4% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en mogna marknad

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 69,0% ger excellent finansiell flexibilitet för strategiska satsningar
  • Kombinationen av högre omsättning och minskade tillgångar tyder på förbättrad effektivitet och produktivitet