4 555 887 SEK
Omsättning
▲ 5,4%
613 259 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7%
17%
Soliditet
Stabil
13,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:39 969 013 SEK
Skulder:-33 185 684 SEK
Substansvärde:6 783 329 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiv omsättningstillväxt men sjunkande lönsamhet. Den höga vinstmarginalen på 13,5% indikerar god lönsamhet i kärnverksamheten, men resultatet minskade trots ökad omsättning. Soliditeten på 17,0% är relativt låg för ett företag med fastighetsförvaltning, vilket kan tyda på högt belåningsgrad. Eget kapitalet har ökat markant, främst tack vare årets resultat, vilket stärker balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel med värdepapper och förvaltar en hyresfastighet i Mariefred. Som moderbolag till fyra helägda dotterbolag verkar det som en koncernstruktur med både finansiella investeringar och fastighetsförvaltning. Denna kombination av verksamheter kan skapa diversifiering men också komplexitet i resultatbilden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 659 167 SEK till 613 259 SEK, en nedgång på 7,0% trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller sämre resultat från värdepappershandeln.

Soliditet: Soliditeten på 17,0% är låg och indikerar högt belåningsgrad, vilket kan medföra finansiell sårbarhet vid räntehöjningar eller värdefall på tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 122 129 SEK till 6 783 329 SEK, en tillväxt på 10,8% som främst drivs av årets vinst på 613 259 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 329 674 SEK till 4 555 887 SEK, en tillväxt på 5,4% som visar positiv utveckling i försäljning eller hyreintäkter.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 17,0% skapar finansiell sårbarhet vid ogynnsamma marknadsförhållanden
  • Resultatet minskade med 7,0% trots ökad omsättning, vilket indikerar tryck på lönsamheten
  • Hög belåningsgrad med tillgångar på 39 969 013 SEK kontra eget kapital på 6 783 329 SEK

Möjligheter

  • Positiv omsättningstillväxt på 5,4% visar fortsatt efterfrågan på bolagets verksamhet
  • Hög vinstmarginal på 13,5% indikerar god lönsamhet i kärnverksamheten
  • Eget kapital ökade med 10,8% vilket stärker bolagets finansiella ställning