9 424 125 SEK
Omsättning
▼ 22,1%
2 522 962 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4,6%
78,5%
Soliditet
Mycket God
24,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-25

Substansvärdering

Tillgångar:9 247 736 SEK
Skulder:-1 650 336 SEK
Substansvärde:5 947 400 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 22,1% men samtidigt en förbättrad lönsamhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 24,6% och den exceptionellt starka soliditeten på 78,5% indikerar ett mycket kostnadseffektivt företag som klarar av att generera bra resultat trots minskade intäkter. Den lilla tillväxten i eget kapital visar på en stabil finansiering, men minskande tillgångar kan tyda på avveckling eller rationalisering.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verktygstillverkning, formsprutning samt montering och förpackning av plastdetaljer. Detta är en kapitalintensiv verksamhet som kräver investeringar i maskiner och verktyg, vilket gör den höga soliditeten särskilt imponerande. Företaget är etablerat sedan 1979 och har sin bas i Loftahammar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Trots lägre omsättning ökade resultatet från 2 411 597 SEK till 2 522 962 SEK, en förbättring med 111 365 SEK eller 4,6%. Detta visar på exceptionell kostnadskontroll och effektiviseringar i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 78,5% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget är mycket väl kapitaliserat, har låg belåning och klarar ekonomiska nedgångar bra.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 5 927 154 SEK till 5 947 400 SEK, en tillväxt på 20 246 SEK eller 0,3%. Denna lilla ökning motsvarar ungefär den genererade vinsten, vilket indikerar att företaget inte har gjort större utdelningar eller investeringar som påverkat kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 12 238 019 SEK till 10 251 880 SEK, en nedgång med 1 986 139 SEK eller 16,2%. Denna betydande minskning kan tyda på förlorade kunder, minskad efterfrågan eller strategisk fokusering på färre men mer lönsamma projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 22,1% kan indikera strukturella problem i försäljningen eller minskad marknadsandel
  • Minskande tillgångar från 9 603 787 SEK till 9 247 736 SEK kan tyda på avveckling av verksamhet eller underinvesteringar
  • Beroende av ett fåtal kunder eller projekt kan vara en riskfaktor givet den stora omsättningsminskningen

Möjligheter

  • Exceptionell vinstmarginal på 24,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Mycket stark soliditet på 78,5% ger finansiell styrka att investera i tillväxt eller klara av konjunkturnedgångar
  • Resultatförbättring på 4,6% trots lägre omsättning visar på effektiv verksamhetsstyrning och kostnadskontroll

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan omsättningstrend (-22,1%) och resultattrend (+4,6%). Denna 'do more with less'-utveckling indikerar en effektiviseringsfas. Den stabila kapitaltillväxten (+0,3%) och minskande tillgångar (-3,7%) pekar mot en konsolideringsfas där företaget fokuserar på lönsamhet snarare än volymtillväxt.