3 654 147 SEK
Omsättning
▲ 1,3%
585 530 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,7%
79%
Soliditet
Mycket God
16%
Vinstmarginal
Hög
540 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-14

Substansvärdering

Tillgångar:2 397 259 SEK
Skulder:-320 566 SEK
Substansvärde:1 157 693 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med hög lönsamhet men negativa trender på alla områden. Den höga vinstmarginalen på 15,9% och soliditeten på 79,0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och låg skuldsättning. Trots detta uppvisar företaget en tydlig negativ utveckling med minskad omsättning, kraftigt sjunkande resultat och reducerat eget kapital. Detta kan tyda på strukturella utmaningar eller en avsiktlig nedskalning.

Företagsbeskrivning

Bolaget tillverkar och säljer olika slags kryddor, essencer och liknande produkter med säte i Stockholm. Ett sådant företag har typiskt stabila men begränsade tillväxtmöjligheter på en mogen marknad, med fokus på kvalitet och specialprodukter snarare än snabb expansion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 799 184 SEK till 585 530 SEK, en minskning med 213 654 SEK (-26,7%). Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket indikerar tryck på marginalerna eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg skuldsättning. Detta ger god finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 380 333 SEK till 1 157 693 SEK, en reducering med 222 640 SEK (-16,1%). Denna minskning förklaras delvis av det sämre årets resultat och eventuella utdelningar till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 866 648 SEK till 3 670 270 SEK, en nedgång med 196 378 SEK (-5,1%). Den rapporterade omsättningstillväxten på +1,3% tycks vara felaktig baserat på de absoluta siffrorna som visar en minskning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 213 654 SEK (-26,7%) trots hög absolut lönsamhet
  • Minskad omsättning på 196 378 SEK indikerar potentiell marknadsandelsförlust
  • Reducering av eget kapital med 222 640 SEK kan begränsa framtida investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 79,0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Hög vinstmarginal på 15,9% visar att företaget har lönsamma produkter och effektiv verksamhet
  • Etablerat företag sedan 1960 med lång erfarenhet i branschen