28 209 924 SEK
Omsättning
▲ 4,8%
13 399 776 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 1,6%
82%
Soliditet
Mycket God
47,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
10 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-19

Substansvärdering

Tillgångar:30 069 455 SEK
Skulder:-5 544 774 SEK
Substansvärde:24 524 681 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande tendenser i tillgångsstrukturen. Den mycket höga vinstmarginalen på 47,5% och soliditeten på 82,0% indikerar ett extremt lönsamt och finansiellt stabilt företag. Omsättningen har ökat med 4,8% vilket är positivt, men resultatet har samtidigt minskat med 1,6% trots detta, vilket kan tyda på ökade kostnader eller en försämrad mix i intäkterna. Den mest anmärkningsvärda förändringen är den kraftiga minskningen av tillgångarna med 9,8%, vilket tillsammans med den starka ökningen av det egna kapitalet med 12,0% tyder på en betydande avveckling eller försäljning av tillgångar, möjligen fastigheter givet verksamhetsbeskrivningen.

Företagsbeskrivning

Företaget driver en anläggning med tio tennisbanor och en badmintonbana samt uthyrning av lokaler för friskvård, kontor, lager och bostäder. Denna verksamhetsmodell med uthyrning av fysisk infrastruktur förklarar sannolikt den exceptionellt höga vinstmarginalen, då kostnaderna för drift och underhåll är relativt låga i förhållande till intäkterna från uthyrning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 13 622 460 SEK till 13 399 776 SEK, en negativ utveckling på 1,6%. Trots högre omsättning har alltså vinsten krympt, vilket indikerar stigande kostnader eller lägre marginaler på vissa verksamheter.

Soliditet: En soliditet på 82,0% är exceptionellt starkt och visar att företaget i mycket liten grad är beroende av lånade medel. Detta ger en mycket god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade kraftigt från 21 891 178 SEK till 24 524 681 SEK, en tillväxt på 12,0%. Denna förbättring är direkt kopplad till årets resultat på 13,4 miljoner SEK, vilket har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 26 950 117 SEK till 28 209 924 SEK, en positiv tillväxt på 4,8%. Detta visar på en ökad efterfrågan eller framgångsrik prissättning på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 224 684 SEK trots högre omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller försämrad lönsamhet.
  • Tillgångarna minskade avsevärt med 3 253 555 SEK, vilket kan indikera en avveckling av verksamheten eller försäljning av kapitalintensiva tillgångar som kan påverka framtida intäktspotential.
  • Den negativa resultattillväxten på -1,6% är en varningssignal om att den mycket höga lönsamheten potentiellt kan vara i nedgång.

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 82,0% ger utrymme för investeringar eller att ta strategiska lån för att expandera verksamheten utan att äventyra den finansiella hälsan.
  • Omsättningstillväxten på 4,8% visar på en positiv marknadstrend och efterfrågan på företagets tjänster.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 47,5% visar att företaget har en extremt effektiv och lönsam affärsmodell.