5 362 312 SEK
Omsättning
▲ 50,3%
-1 008 358 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 323,6%
34,9%
Soliditet
God
−18,3%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 244 172 SEK
Skulder:-2 763 461 SEK
Substansvärde:1 480 711 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under räkenskapsåret bytt ägare, och bolaget ägs numera av Mårtensson i Gislaved AB. Under året har en omfattande renovering påbörjats avseende bolagets fastighet, vilket har kostnadsförts i sin helhet enligt reglerna för det utökade reparationsavdraget. En uppskrivning till taxeringsvärdet har gjorts i samband med årets bokslut, i enlighet med reglerna i K2. En värdering har gjorts av fastigheten som överstiger det bokförda värdet, vilket är i överensstämmande med styrelsens uppfattning. Fortsatta investeringar i verksamhet och fastighet kommer göras även kommande räkenskapsår.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har bytt ägare och ägs nu av Mårtensson i Gislaved AB
  • En omfattande renovering av bolagets fastighet har påbörjats och kostnadsförts enligt reglerna för det utökade reparationsavdraget
  • En uppskrivning till taxeringsvärdet har gjorts i enlighet med K2-reglerna
  • En värdering av fastigheten visar att värdet överstiger det bokförda värdet
  • Fortsatta investeringar i verksamhet och fastighet planeras för kommande räkenskapsår

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och kapitalstruktur. Den kraftiga omsättningsökningen på 50.3% till 5.5 miljoner SEK tyder på marknadsframgångar, men den negativa vinstmarginalen på -18.3% och förlusten på över 1 miljon SEK indikerar allvarliga lönsamhetsproblem. Soliditeten på 34.9% är acceptabel men sjunkande, och eget kapital har minskat med 32.2%. Situationen pekar på ett företag i omvandling där investeringar och ägarbyte skapar kortvarig negativitet men potentiellt bär frukt långsiktigt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning och reparationer av cyklar, trädgårds- och skogsredskap, en verksamhet som typiskt kräver betydande lagerinvesteringar och fysisk butiksyta. Detta förklarar de relativt höga tillgångarna på 4.2 miljoner SEK och behovet av fastighetsinvesteringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från vinst på 451 017 SEK till förlust på 1 008 358 SEK, en negativ förändring på 1 459 375 SEK som främst kan förklaras av de omfattande renoveringskostnaderna och investeringarna.

Soliditet: Soliditeten på 34.9% indikerar att företaget fortfarande har en acceptabel kapitalstruktur men trenden är negativ och kräver uppmärksamhet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 185 667 SEK till 1 480 711 SEK, en reduktion på 704 956 SEK som direkt följer av årets förlust och investeringar i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 571 456 SEK till 5 504 003 SEK, en tillväxt på 50.3% som visar stark marknadsposition eller framgångsrika säljinsatser.

Huvudrisker

  • Förlust på 1 008 358 SEK utgör en akut risk för företagets lönsamhet och överlevnad
  • Eget kapital har minskat med 32.2% vilket begränsar företagets finansieringsmöjligheter
  • Höga investeringskostnader i renovering kan fortsätta pressa lönsamheten kortvarigt
  • Soliditetstrenden är negativ vilket kan leda till finansieringsproblem

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 50.3% visar stark marknadsacceptans och försäljningspotential
  • Fastighetsuppskrivning och renovering skapar långsiktigt värde och bättre försäljningsmiljö
  • Nya ägare (Mårtensson i Gislaved AB) kan medföra fresh capital och strategisk kompetens
  • Tillgångstillväxt på 54.9% till 4 244 172 SEK ger bättre kapacitet för framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget visar stark tillväxt i omsättning (+50.3%) och tillgångar (+54.9%) men samtidigt kraftig försämring i resultat (-323.6%) och eget kapital (-32.2%). Denna divergens indikerar en omvandlingsfas där investeringar och ägarbyte skapar kortvarig negativitet för potentiell långsiktig vinst. Trenderna pekar på ett företag i strategisk ompositionering snarare än strukturell nedgång.