3 398 000 SEK
Omsättning
▼ 28,4%
569 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 59,1%
74,8%
Soliditet
Mycket God
16,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 978 807 SEK
Skulder:-394 328 SEK
Substansvärde:1 077 025 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka finansiella nyckeltal men oroande försämringstrender. Trots en hög soliditet på 74,8% och en imponerande vinstmarginal på 16,8%, har företaget upplevt en kraftig nedgång i både omsättning (-28,4%) och resultat (-59,1%). Den positiva förändringen i eget kapital (+4,2%) tyder på att företaget fortfarande är lönsamt och kan bevara kapital trots svagare år. Situationen pekar på ett etablerat, finansiellt stabilt företag som genomgår en period av betydande omsättningsminskning, möjligen på grund av konjunkturella faktorer eller förändringar i efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Företaget, som är registrerat sedan 1988, är ett etablerat snickeri i Piteå som specialiserat sig på tillverkning av ledstänger samt trappor och trapprenoveringar. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av bygg- och renoveringssektorns konjunktur, vilket kan förklara de kraftiga fluktuationerna i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 392 000 SEK till 569 000 SEK, en minskning på 823 000 SEK eller 59,1%. Denna försämring är större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på oflexibla kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 74,8% är exceptionellt stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger en mycket god buffert mot kriser och underlättar för låneansökningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 033 079 SEK till 1 077 025 SEK, en förbättring på 43 946 SEK eller 4,2%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 569 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket mildrar bilden av den negativa resultatutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 5 060 336 SEK till 3 384 048 SEK, en nedgång på 1 676 288 SEK eller 28,4%. Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig försämring av omsättning med 1 676 288 SEK jämfört med föregående år.
  • Resultatet har mer än halverats med en minskning på 823 000 SEK.
  • Totala tillgångar har minskat med 152 983 SEK, vilket kan indikera nedskalning eller avveckling av tillgångar.

Möjligheter

  • Företaget upprätthåller en mycket hög vinstmarginal på 16,8% trots omsättningsnedgång, vilket visar på god kostnadskontroll.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 74,8% ger ett starkt skydd mot obetalda skulder och ekonomiska nedgångar.
  • Eget kapital växer trots svagare år, vilket stärker företagets långsiktiga finansiella bas.