5 952 000 SEK
Omsättning
▲ 11,5%
341 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,1%
70%
Soliditet
Mycket God
5,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 048 357 SEK
Skulder:-1 496 816 SEK
Substansvärde:3 409 957 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Trots en betydande omsättningsökning på 11.5% har resultatet sjunkit med 14.1%, vilket indikerar tryckta marginaler. Den mycket höga soliditeten på 70.0% ger dock ett robust finansiellt skydd och god kreditvärdighet. Företaget verkar vara i en fas där ökad omsättning inte översätts till bättre lönsamhet, möjligen på grund av ökade kostnader eller investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver servicearbeten till industrin samt projektarbeten inom konstruktion, tillverkning och montage. Verksamheten drivs i en modern produktionsanläggning med kunnig personal. Bolaget äger även 100% av Fålåsa Förvaltnings AB som förvaltar en industrifastighet, vilket ger en stabil bas för verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 397 000 SEK till 341 000 SEK, en nedgång på 56 000 SEK trots högre omsättning. Detta tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 70.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 161 619 SEK till 3 409 957 SEK, en förbättring på 248 338 SEK. Denna ökning kommer från årets resultat och visar en fortsatt stärkning av balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 675 485 SEK till 6 247 049 SEK, en positiv tillväxt på 571 564 SEK eller 11.5%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning markant.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 56 000 SEK trots ökad omsättning på 571 564 SEK, vilket indikerar tryckta marginaler
  • Tillgångarna minskade med 264 270 SEK från 5 312 627 SEK till 5 048 357 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Vinstmarginalen är endast 5.5% trots hög soliditet, vilket visar på begränsad lönsamhet i förhållande till omsättningen

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 11.5% visar att företaget har god marknadsposition och förmåga att öka försäljningen
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 70.0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan ökad skuldsättning
  • Ägandet av en industrifastighet genom dotterbolget ger stabila intäkter och värdeutveckling oberoende av operativ verksamhet