4 211 000 SEK
Omsättning
▲ 21,3%
1 440 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 104,8%
77%
Soliditet
Mycket God
34,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-21

Substansvärdering

Tillgångar:4 469 213 SEK
Skulder:-412 834 SEK
Substansvärde:2 368 889 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med mycket hög lönsamhet och imponerande tillväxttakt. Trots en minskning i totala tillgångar har företaget ökat både omsättning och resultat avsevärt, samt stärkt sin soliditet till en mycket hög nivå. Denna kombination av hög vinstmarginal och snabb tillväxt indikerar ett välskött företag i en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver fysioterapeutmottagning i Sandviken i hyrda lokaler i anslutning till Parkbadet. Företaget är etablerat sedan 2004, vilket gör det till ett moget företag inom vårdsektorn med över 15 års verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 703 000 SEK till 1 440 000 SEK, en ökning på 104,8% som indikerar förbättrad effektivitet och lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 77,0% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låg belåning och stark finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 740 788 SEK till 2 368 889 SEK, en tillväxt på 36,1% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 472 455 SEK till 4 211 420 SEK, en tillväxt på 21,3% som visar stark efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 5,1% från 4 710 273 SEK till 4 469 213 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringar
  • Företagets beroende av hyrda lokaler skapar en extern kostnadsrisk vid hyreshöjningar
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 34,2% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 21,3% visar ökad marknadsandel eller prispåverkan
  • Resultattillväxt på över 100% indikerar förbättrad effektivitet och skalbarhet
  • Mycket hög soliditet ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion