7 482 000 SEK
Omsättning
▲ 64,7%
141 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,5%
18%
Soliditet
Stabil
1,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 669 982 SEK
Skulder:-2 191 726 SEK
Substansvärde:478 256 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt i omsättning och tillgångar men samtidigt en försämring i lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 64,7% indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten, men resultatet har minskat med 29,5% vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Soliditeten på 18,0% är relativt låg och kan indikera en högre belåningsgrad. Företaget verkar vara i en expansionsfas där investeringar i tillgångar har mer än fördubblats, vilket förklarar den ökade skuldsättningen och pressade lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom uthyrning av aktivitetsprodukter och eventutrustning. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv då det krävs investeringar i utrustning och lager. Säsongsvariationer och konjunkturkänslighet kan påverka resultatet, vilket kan förklara den osäkra lönsamhetsutvecklingen trots stark omsättningstillväxt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 200 000 SEK till 141 000 SEK, en nedgång på 29,5%. Trots stark omsättningstillväxt har lönsamheten försämrats, troligen på grund av ökade kostnader för expansionen.

Soliditet: Soliditeten på 18,0% är låg och indikerar att företaget är relativt högt belånat. Detta är vanligt under en expansionsfas men innebär en högre finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 382 135 SEK till 478 256 SEK, en tillväxt på 25,1%. Ökningen beror främst på årets resultat men kan också inkludera eventuella nya inskjutningar från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 4 682 598 SEK till 7 546 763 SEK, en tillväxt på 64,7%. Detta indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 18,0% ökar företagets finansiella sårbarhet vid oförutsedda händelser.
  • Vinstmarginalen på endast 1,9% är mycket låg och gör företaget känsligt för kostnadsökningar.
  • Den kraftiga tillgångstillväxten på 110,9% tyder på stora investeringar, vilket kan ha ökat skuldsättningen och räntekostnaderna.

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 64,7% visar att företaget har god marknadsposition och framgångsrik säljverksamhet.
  • Tillgångarna har mer än fördubblats till 2 669 982 SEK, vilket skapar en bredare bas för framtida intäktsgenerering.
  • Eget kapital ökade med 25,1% till 478 256 SEK, vilket stärker företagets kapitalbas trots den låga soliditeten.