13 339 000 SEK
Omsättning
▲ 67,9%
2 343 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 142,8%
48%
Soliditet
Mycket God
17,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 414 472 SEK
Skulder:-2 637 972 SEK
Substansvärde:2 143 140 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under 2022. Med en omsättningstillväxt på 67,9% och en resultattillväxt på 142,8% har företaget genomfört ett framgångsrikt expansionsår. Den höga vinstmarginalen på 17,5% indikerar effektiv verksamhetsstyrning samtidigt som soliditeten på 48,0% är stabil och god. Tillgångarna har mer än fördubblats, vilket tyder på betydande investeringar i verksamheten. Detta är ett välskött företag i stark tillväxtfas med god ekonomisk hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom handel med samt montering av undertak med tillhörande utrustning, ett nischat byggnadsrelaterat segment. Med säte i Östersund och etablerat sedan 2005 har företaget en lång historia i branschen. Den starka tillväxten 2022 kan kopplas till ökad efterfrågan inom byggsektorn eller framgångsrika marknadsinsatser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 965 000 SEK till 2 343 000 SEK, en ökning med 1 378 000 SEK eller 142,8%. Denna mer än fördubbling av vinsten visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 48,0% är mycket god och indikerar ett lågt belånat företag med stor finansiell styrka. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 012 084 SEK till 2 143 140 SEK, en ökning med 131 056 SEK eller 6,5%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och visar en sund kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 966 226 SEK till 13 370 667 SEK, en ökning med 5 404 441 SEK eller 67,9%. Denna exceptionella tillväxt indikerar stark marknadsposition och framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets beroende av byggsektorns konjunktur utgör en cyklisk risk
  • Den snabba tillgångstillväxten på 83,4% kräver kontinuerlig övervakning av kapitalbindningens effektivitet

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 17,5% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 48,0% möjliggör framtida lånefinansiering till förmånliga villkor
  • Den bevisade förmågan att mer än fördubbla resultatet på ett år visar på excellent operativ effektivitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+67,9%), resultat (+142,8%), eget kapital (+6,5%) och tillgångar (+83,4%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga parametrar indikerar en mycket framgångsrik omvandling eller expansion av verksamheten under 2022. Trenden pekar mot ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och ökad finansiell stabilitet.