3 522 945 SEK
Omsättning
▼ 29%
321 991 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 80,5%
58,7%
Soliditet
Mycket God
9,1%
Vinstmarginal
Stabil
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 839 590 SEK
Skulder:-759 155 SEK
Substansvärde:1 080 435 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med betydande försämringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har minskat med 29% och resultatet har kraschat med över 80%, vilket indikerar allvarliga utmaningar i verksamheten. Trots den kraftiga nedgången upprätthåller företaget fortfarande en positiv vinstmarginal på 9,1% och en god soliditet på 58,7%, vilket ger ett visst handlingsutrymme. Situationen tyder på ett etablerat företag som genomgår en svår period snarare än ett nyetablerat företag.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom undertaksmontage i byggsektorn och har varit registrerat sedan 2015. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i byggbranschen, vilket kan förklara de stora variationerna i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 648 975 SEK till 321 991 SEK, en minskning på 1 326 984 SEK eller 80,5%. Denna försämring är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket indikerar sämre lönsamhet i projekten.

Soliditet: Soliditeten på 58,7% är fortfarande god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur trots de negativa trender. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga ekonomiska svårigheter.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 028 731 SEK till 1 080 435 SEK, en nedgång på 948 296 SEK. Denna minskning motsvarar nästan hela årets resultat, vilket tyder på att vinsten har utdelats eller använts för att täcka förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 964 514 SEK till 3 522 945 SEK, en nedgång på 1 441 569 SEK eller 29,0%. Denna kraftiga minskning tyder på färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 1 326 984 SEK utgör en allvarlig lönsamhetsrisk
  • Omsättningsnedgång på 29% kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Eget kapital har halverats på ett år vilket begränsar investeringsmöjligheter
  • Byggsektorns konjunkturkänslighet kan förvärra den redan negativa trenden

Möjligheter

  • God soliditet på 58,7% ger finansiell stabilitet att hantera nedgångsperioder
  • Företaget är fortfarande lönsamt med 9,1% vinstmarginal trots svåra förhållanden
  • Etablerat företag sedan 2015 med erfarenhet från tidigare konjunktursvängningar
  • Positivt kassaflöde från den kvarvarande verksamheten ger handlingsutrymme

Trendanalys

Alla trender pekar tydligt nedåt: omsättning (-29,0%), resultat (-80,5%), eget kapital (-46,7%) och tillgångar (-29,9%). Den samlade bilden visar ett företag i stark nedgång, men med en grundläggande finansiell struktur som fortfarande är intakt. Den extremt höga resultatminskningen i förhållande till omsättningsminskningen tyder på strukturella problem i lönsamheten snarare än en ren omsättningsminskning.