2 013 282 SEK
Omsättning
▼ 9,5%
132 173 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 81,8%
72,6%
Soliditet
Mycket God
6,6%
Vinstmarginal
Stabil
310 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-14

Substansvärdering

Tillgångar:2 664 152 SEK
Skulder:-524 975 SEK
Substansvärde:1 141 087 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig försämring i samtliga nyckeltal under 2024, vilket indikerar en utmanande period. Trots en relativt hög soliditet på 72,6% har både omsättning och resultat minskat markant. Resultatet har kraschat med över 80%, vilket är alarmerande även om företaget fortfarande är vinstgivande. Den negativa utvecklingen i eget kapital och tillgångar pekar på att företaget antingen har dragit ner på verksamheten, betalat ut vinster, eller mött ökade kostnader som påverkat lönsamheten. Situationen tyder på ett etablerat företag (registrerat 2018) som genomgår en svacka eller omställning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom elektronisk övervakning och områdessäkerhet och erbjuder tjänster som konsultering, projektledning, säkerhetsutredningar och tekniska lösningar. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar och investeringsvilja hos kunder, vilket kan förklara den volatila resultatutvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 726 230 SEK till 132 173 SEK, en minskning på 594 057 SEK eller 81,8%. Denna extremt kraftiga resultatnedgång, trots en mindre omsättningsminskning, indikerar antingen kraftigt ökade kostnader eller eventuellt enskilda stora avskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 72,6% är mycket stark och visar att företaget är lånebetalningsdugligt och har god finansiell stabilitet trots den negativa resultatutvecklingen. Majoriteten av tillgångarna finansieras med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 364 634 SEK till 1 141 087 SEK, en nedgång på 223 547 SEK. Denna minskning kan huvudsakligen förklaras av det sämre årets resultat, vilket direkt påverkar det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 314 783 SEK till 2 013 282 SEK, en nedgång på 301 501 SEK eller 9,5%. Detta tyder på färre projekt eller lägre intäkter från pågående uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 594 057 SEK eller 81,8% som hotar företagets långsiktiga lönsamhet.
  • Minskad omsättning på 301 501 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller minskad efterfrågan på tjänster.
  • Nedgång i eget kapital med 223 547 SEK begränsar företagets möjligheter till framtida investeringar.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 72,6% ger ett starkt skydd mot ekonomiska nedgångar och goda förutsättningar för att ta lån om så behövs.
  • Företaget är fortfarande vinstgivande med ett resultat på 132 173 SEK trots svåra omständigheter.
  • Etablerat företag sedan 2018 med erfarenhet och troligtvis en kundbas att bygga vidare på.