649 227 SEK
Omsättning
▲ 27,2%
605 536 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26,1%
70%
Soliditet
Mycket God
93,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
290 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-02

Substansvärdering

Tillgångar:1 207 770 SEK
Skulder:-359 160 SEK
Substansvärde:848 610 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmått och imponerande tillväxt över samtliga nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 93,3% och soliditeten på 70,0% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag med låg skuldsättning. Alla viktiga indikatorer visar betydande förbättringar från föregående år, vilket pekar på ett välskött företag i stark tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget säljer tandvårdstjänster med säte i Mölndal och verkar vara ett specialiserat tjänsteföretag inom tandvårdssektorn. Den extremt höga vinstmarginalen är typisk för tjänsteföretag med låga rörliga kostnader och högt värde per kund.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 480 293 SEK till 605 536 SEK, en ökning på 26,1% som bekräftar den höga lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 70,0% är mycket stark och indikerar att företaget har låg skuldsättning och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 563 670 SEK till 848 610 SEK, en tillväxt på 50,5% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 510 416 SEK till 649 227 SEK, en tillväxt på 27,2% som visar stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Företagets extremt höga vinstmarginal kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt marknad
  • Tillväxttakten på över 25% i samtliga nyckeltal kan vara svår att bibehålla på sikt
  • Begränsad omsättningsstorlek på 649 227 SEK gör företaget sårbart för förlust av större kunder

Möjligheter

  • Stark soliditet på 70,0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 93,3% ger utmärkta förutsättningar för att reinvestiera vinsten i tillväxt
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 50,5% ökar företagets finansiella styrka och kreditvärdighet

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt +27,2%, resultattillväxt +26,1%, eget kapital tillväxt +50,5%, tillgångstillväxt +35,5%. Detta pekar på en mycket positiv och konsekvent utveckling över hela verksamheten.