914 000 SEK
Omsättning
▼ 27,6%
78 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 700%
77,7%
Soliditet
Mycket God
8,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:449 971 SEK
Skulder:-100 379 SEK
Substansvärde:349 592 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på omstrukturering. Trots en kraftig omsättningsminskning på 27.6% har bolaget lyckats vända ett förlustresultat till en vinst på 78 000 SEK, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder och kostnadsrationalisering. Den höga soliditeten på 77.7% ger ett visst skydd mot nedgångstider, men minskande tillgångar och eget kapital visar på en avveckling eller omfattande investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2002 och verkar inom installation, service och försäljning av säkerhetssystem som inbrotts-, brand- och driftslarm samt övervakningssystem (CCTV). Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis kontinuerliga serviceintäkter och projektbaserad försäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -13 000 SEK till en vinst på 78 000 SEK, en förbättring på 91 000 SEK. Denna vändning till vinst trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll och effektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 77.7% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet trots omsättningsnedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 392 037 SEK till 349 592 SEK, en nedgång på 42 445 SEK (-10.8%). Trots att året gick med vinst, har det skett utdelning eller andra kapitalförslitningar som överstiger årsresultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 263 830 SEK till 914 476 SEK, en nedgång på 349 354 SEK (-27.6%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller avsiktlig nedtrappning av mindre lönsamma verksamhetsområden.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 27.6% från 1 263 830 SEK till 914 476 SEK indikerar att kundbas eller marknadsandel minskar
  • Minskande tillgångar från 535 136 SEK till 449 971 SEK (-15.9%) kan tyda på avveckling av verksamhet eller brist på investeringsförmåga
  • Nedgång i eget kapital trots vinst visar på kapitaluttag som kan begränsa tillväxtpotential

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 77.7% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att investera i framtiden
  • Vinstmarginal på 8.5% klassificerad som stabil visar att kvarvarande verksamhet är lönsam
  • Dramatisk resultatförbättring från förlust till vinst på 78 000 SEK visar på effektiv kostnadskontroll och operativ effektivisering

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en kraftig nedgång från 2022 till 2024, vilket indikerar en betydande minskning i försäljningsvolym eller omsättningsgenerering. Trots detta har resultatet efter finansnetto förbättrats markant och gick från förlust till vinst under perioden, vilket tyder på en framgångsrik kostnadskontroll, effektivisering eller en strategisk omställning till en mer lönsam verksamhet. Eget kapital och tillgångar minskar, vilket är en logisk följd av de ackumulerade förlusterna från tidigare år. Soliditeten har dock förbättrats stadigt tack vare att skulderna minskat snabbare än tillgångarna, vilket ger ett starkare kapitalbas. Den positiva vinstmarginalen 2024 visar att företaget nu är lönsamt trots lägre omsättning. Trenderna pekar på ett företag som genomgår en omvandling mot en mer effektiv och lönsam verksamhet, men den sjunkande omsättningen är en utmaning för den framtida tillväxten.