130 450 000 SEK
Omsättning
▼ 21%
2 147 438 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66%
16,9%
Soliditet
Stabil
1,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:58 827 000 SEK
Skulder:-48 460 631 SEK
Substansvärde:8 241 757 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydligt blandad ekonomisk bild med allvarliga utmaningar i rörelseresultatet samtidigt som balansräkningen förbättras. Den kraftiga omsättningsminskningen på 21% och resultatnedgången på 66% indikerar betydande operativa svårigheter, troligen kopplade till efterfrågeminskning eller konkurrenssituation. Samtidigt visar ökningen av eget kapital och tillgångar att företaget har kapacitet att investera och stärka sin finansiella struktur. Den låga vinstmarginalen på 1.6% är oroande och tyder på att företaget arbetar med smala marginaler.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom handel med entreprenadmaskiner, husbilar, traktorer och redskap, en bransch som är cyklisk och känslig för konjunktursvängningar. Denna verksamhetstyp kräver vanligtvis betydande lagerinvesteringar och har relativt höga rörelsekostnader, vilket förklarar den låga vinstmarginalen och känsligheten för omsättningsförändringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 6 308 678 SEK till 2 147 438 SEK, en minskning på 4 161 240 SEK eller 66%. Denna försämring är mer markant än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 16.9% är relativt låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta ökar riskprofilen, särskilt i en period med minskad lönsamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 971 682 SEK till 8 241 757 SEK, en tillväxt på 1 270 075 SEK eller 18.2%. Denna ökning beror troligen på att årets resultat tillförts kapitalet trots den kraftiga resultatminskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 165 454 064 SEK till 131 221 511 SEK, en nedgång på 34 232 553 SEK eller 21%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen eller pristryck i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 34 232 553 SEK visar på marknadsförlust eller efterfrågefall
  • Resultatnedgång med 66% påvisar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Låg soliditet på 16.9% ökar finansiell sårbarhet vid fortsatta utmaningar
  • Branschens cykliska natur gör företaget sårbart för konjunkturnedgångar

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 1 270 075 SEK vilket ger bättre finansiell stabilitet
  • Tillgångstillväxt på 13.4% visar på fortsatta investeringar i verksamheten
  • Företaget har överlevt sedan 1991 vilket indikerar erfarenhet av konjunktursvängningar
  • Balansräkningsförbättringar ger bättre utgångsläge för framtida expansion