3 069 504 SEK
Omsättning
▲ 6,3%
374 893 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,9%
38,5%
Soliditet
God
12,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 746 081 SEK
Skulder:-1 073 810 SEK
Substansvärde:672 271 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med starka tillgångstillväxter och förbättrat eget kapital, men samtidigt en negativ resultattrend. Omsättningen minskade marginellt med 95 926 SEK (-3.0%) från föregående år, medan resultatet sjönk med 65 409 SEK (-14.9%), vilket indikerar ökade kostnader eller lägre lönsamhet. Den starka tillväxten i eget kapital på 79.5% och tillgångar på 22.3% visar dock på en solid kapitalstruktur och investeringsaktivitet. Företaget verkar vara i en expansionsfas men behöver adressera lönsamhetsutmaningarna.

Företagsbeskrivning

Företaget driver en ridanläggning med ridskola, läger och kurser för barn och ungdom med kringverksamhet. Verksamheten övertogs från enskilda firman Ale Ponnyranch vid registrering 2021, vilket tyder på en etablerad verksamhet som nu bedrivs i bolagsform. Typiskt för denna bransch är höga fasta kostnader för djurhållning och anläggningsunderhåll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 440 302 SEK till 374 893 SEK, en minskning på 65 409 SEK (-14.9%). Denna försämring i resultat trots relativt stabil omsättning indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 38.5% är god och indikerar en stabil kapitalstruktur där eget kapital står för nästan 40% av tillgångarna. Detta ger företaget god kreditvärdighet och bättre möjligheter att hantera ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 374 600 SEK till 672 271 SEK, en tillväxt på 297 671 SEK (+79.5%). Denna starka ökning kan delvis förklaras av årets resultat på 374 893 SEK, vilket innebär att en del av vinsten har reinvesterats i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 207 294 SEK till 3 111 368 SEK, en nedgång på 95 926 SEK (-3.0%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller färre kunder trots den generellt positiva trenden i omsättningstillväxt på +6.3% som rapporterats.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 65 409 SEK (-14.9%) trots relativt stabil omsättning, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Omsättningsminskning på 95 926 SEK kan tyda på konkurrens eller minskad efterfrågan
  • Höga fasta kostnader för djurhållning och anläggningsunderhåll kan pressa marginalerna ytterligare

Möjligheter

  • Eget kapital ökade kraftigt med 297 671 SEK (+79.5%), vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 22.3% visar på expansion och investeringar i verksamheten
  • Soliditeten på 38.5% ger god finansiell stabilitet och möjligheter till framtida lån om needed

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom kapitalstruktur och tillgångstillväxt men negativa trender inom lönsamhet. Den starka tillväxten i eget kapital (+79.5%) och tillgångar (+22.3%) indikerar expansion och investeringar, medan resultatet sjunker (-14.9%) trots relativt stabil omsättning. Omsättningstillväxten på +6.3% är positiv men måste ses i ljuset av den faktiska omsättningsminskningen. Övergripande visar trendanalysen ett företag i investeringsfas som behöver adressera kostnadsstruktur och lönsamhet.