5 090 569 SEK
Omsättning
▲ 39,7%
545 212 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 152,9%
76%
Soliditet
Mycket God
10,7%
Vinstmarginal
Hög
233 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-03-10

Substansvärdering

Tillgångar:2 403 572 SEK
Skulder:-385 343 SEK
Substansvärde:1 081 229 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Pandemin har lugnat ner sig, vilket enligt årsredovisningen är en huvudorsak till den ökade omsättningen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla fronter. Den kraftiga omsättningstillväxten på 39,7% kombinerat med en resultattillväxt på 152,9% indikerar att företaget inte bara har ökat sin volym utan också förbättrat sin lönsamhet avsevärt. Den höga soliditeten på 76,0% tillsammans med en vinstmarginal på 10,7% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position med goda möjligheter till fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver installation och underhåll av ventilationsanläggningar, en verksamhet som tydligen har drabbats positivt av att pandemin lugnat ner sig, vilket lett till ökad efterfrågan på tjänsterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 215 598 SEK till 545 212 SEK, en ökning med 329 614 SEK eller 152,9%. Denna förbättring visar att företaget lyckats skala upp verksamheten med bibehållen eller förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 961 246 SEK till 1 081 229 SEK, en tillväxt på 119 983 SEK eller 12,5%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 644 010 SEK till 5 090 569 SEK, en tillväxt på 1 446 559 SEK eller 39,7%. Denna betydande ökning indikerar stark efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på samma nivå i framtiden
  • Verksamheten kan vara säsongsbetonad eller konjunkturkänslig trots den höga soliditeten

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 76,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Vinstmarginalen på 10,7% klassificeras som hög och ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Den starka tillväxten i både omsättning och resultat visar på en välfungerande affärsmodell

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+39,7%), resultattillväxt (+152,9%), eget kapital tillväxt (+12,5%) och tillgångstillväxt (+22,2%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla delar av verksamheten indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas.