5 727 000 SEK
Omsättning
▲ 22,1%
1 124 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 8,1%
42,1%
Soliditet
Mycket God
19,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 021 455 SEK
Skulder:-1 748 887 SEK
Substansvärde:1 272 568 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men övervägande positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och eget kapital, men en samtidig nedgång i resultatet. Den exceptionellt höga tillväxten i eget kapital på 234 % indikerar en betydande kapitaltillskott, troligtvis genom en nyemission eller insättning av nytt kapital, vilket har förbättrat den finansiella stabiliteten markant. Trots att vinsten minskat, kvarstår en mycket god vinstmarginal på 19.2 %, vilket tyder på en effektiv verksamhet. Företaget befinner sig i en expansiv fas med ökade tillgångar, men måste adressera kostnadsutvecklingen för att vända den negativa resultattrenden.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver tandläkarklinik och tillverkning av tandtekniska produkter, en verksamhetsmodell som kombinerar service och produktion. Detta är en kapitalintensiv bransch med behov av specialutrustning, vilket förklarar de betydande tillgångarna. Den höga vinstmarginalen är typisk för en välskött specialistverksamhet inom vården.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 223 000 SEK till 1 124 000 SEK, en minskning med 99 000 SEK eller 8.1 %. Denna nedgång inträffade trots en betydande omsättningsökning, vilket tyder på att kostnaderna har vuxit snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 42.1 % är god och indikerar en finansiellt stabilt företag med låg belåningsgrad. Det innebär att 42.1 % av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket ger ett gott skydd mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 380 707 SEK till 1 272 568 SEK, en förbättring med 891 861 SEK eller 234.3 %. Denna ökning är avsevärt högre än årets resultat, vilket bekräftar ett stort kapitaltillskott från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 690 969 SEK till 5 866 909 SEK, en stark tillväxt på 1 175 940 SEK eller 22.1 %. Detta visar på framgångsrik försäljning och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 99 000 SEK trots en stark omsättningstillväxt, vilket pekar på en oroande kostnadsutveckling som måste adresseras.
  • Den snabba expansionen med en tillgångstillväxt på 14.4 % till 3 021 455 SEK medför risker kopplade till att hantera en större verksamhet.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 22.1 % till 5 866 909 SEK visar på en god marknadsposition och potential för framtida intäktsgenerering.
  • Det kraftigt förstärkta eget kapitalet på 1 272 568 SEK ger en robust finansieringsbas för att stödja fortsatt tillväxt och investeringar.
  • En mycket hög vinstmarginal på 19.2 % visar att kärnverksamheten är mycket lönsam när den sköts effektivt.