1 938 000 SEK
Omsättning
▲ 0,9%
1 064 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,6%
95%
Soliditet
Mycket God
54,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
260 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-19

Substansvärdering

Tillgångar:5 094 849 SEK
Skulder:-210 661 SEK
Substansvärde:4 634 188 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stabil och lönsam verksamhet med mycket hög vinstmarginal och extremt stark soliditet. Trots en blygsam omsättningstillväxt på endast 0,9% har företaget lyckats öka både resultat och eget kapital avsevärt. Den mycket höga soliditeten på 95,0% indikerar ett företag som är nästan helt skuldfritt och mycket motståndskraftigt mot ekonomiska nedgångar. Företaget befinner sig i en mycket stark finansiell position med goda möjligheter till framtida investeringar eller expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom IT-konsulttjänster kombinerat med vårdverksamhet, vilket är en unik kombination. Den mycket höga vinstmarginalen på 54,9% är typisk för specialiserade konsultverksamheter med låga rörliga kostnader och högt tillförda värde. Kombinationen av IT och vård kan indikera en nischad expertis inom digitala vårdlösningar eller vårdteknik.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 058 000 SEK till 1 064 000 SEK, en förbättring på 6 000 SEK eller 0,6%. Den extremt höga vinstmarginalen på 54,9% indikerar mycket effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 95,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt finansierat med eget kapital. Detta ger mycket låg finansiell risk och stor frihet i operativa beslut.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 3 972 622 SEK till 4 634 188 SEK, en tillväxt på 661 566 SEK eller 16,6%. Denna starka tillväxt drivs huvudsakligen av årets vinst som har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 1 919 668 SEK till 1 938 353 SEK, en tillväxt på endast 18 685 SEK eller 0,9%. Detta visar på en stabil kundbas men begränsad omsättningsexpansion.

Huvudrisker

  • Blygsam omsättningstillväxt på endast 0,9% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller kapacitetsbrist
  • Företagets beroende av specialistkompetens kan skapa sårbarhet vid personalavgang
  • Kombinationen av IT och vårdverksamhet skapar komplexitet i verksamhetsstyrning och compliance

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med 4 634 188 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 54,9% ger goda förutsättningar för organisk tillväxt genom reinvestering av vinster
  • Tillgångstillväxt på 7,0% till 5 094 849 SEK visar på kontinuerlig kapitaluppbyggnad och investeringsförmåga
  • Den unika kombinationen av IT och vård verksamhet positionerar företaget i en växande marknadsnisch

Trendanalys

Alla nyckeltal visar positiv utveckling: omsättning (+0,9%), resultat (+0,6%), eget kapital (+16,6%) och tillgångar (+7,0%). Den starka kapitaltillväxten kombinerat med stabil lönsamhet indikerar ett företag i god utveckling med ökad finansiell styrka. Trenden pekar mot kontinuerlig förbättring trots måttlig omsättningstillväxt.