1 427 000 SEK
Omsättning
▲ 100,1%
252 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 54,6%
66%
Soliditet
Mycket God
17,7%
Vinstmarginal
Hög
130 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-21

Substansvärdering

Tillgångar:397 927 SEK
Skulder:-113 438 SEK
Substansvärde:184 489 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under det senaste räkenskapsåret. Omsättningen har mer än fördubblats, resultatet har ökat med över 50%, och eget kapital samt tillgångar har vuxit betydligt. Den höga soliditeten på 66.0% kombinerat med en hög vinstmarginal på 17.7% indikerar ett företag som är både finansiellt stabilt och mycket lönsamt. Denna kombination av explosiv tillväxt och stark lönsamhet är imponerande och tyder på ett välskött företag som har lyckats skala upp sin verksamhet framgångsrikt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett hantverks- och serviceföretag med bred verksamhet inom måleri, kakel, snickeri, städning och snöröjning. Denna mångsidighet ger företaget möjlighet att erbjuda kompletta lösningar till hushåll och företag, vilket kan vara en förklaring till den starka omsättningstillväxten. Verksamhetsmodellen är typiskt projektbaserad med varierande projektstorlekar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 163 000 SEK till 252 000 SEK, en ökning med 54.6%. Detta visar att företaget inte bara har ökat sin volym utan också lyckats behålla en god lönsamhet under en kraftig expansionsfas.

Soliditet: En soliditet på 66.0% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet för små företag. Det betyder att majoriteten av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital, vilket ger en låg belåningsgrad och stor finansiell motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 122 524 SEK till 184 489 SEK, en tillväxt på 50.6%. Denna ökning beror sannolikt främst på att årets vinst på 252 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 712 522 SEK till 1 427 491 SEK, en tillväxt på 100.1%. Denna fördubbling av omsättningen på ett år är en mycket stark indikator på framgångsrik marknadsexpansion och/eller ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten på 100% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan ställa höga krav på organisationens kapacitet och ledning.
  • Företagets fortsatta starka resultat är beroende av att den höga vinstmarginalen på 17.7% kan bibehållas trots expansion.

Möjligheter

  • Den breda verksamhetsprofilen ger möjlighet till korsförsäljning och att erbjuda kunderna helhetstjänster.
  • Den starka balansräkningen med 184 489 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för att finansiera ytterligare tillväxt och investeringar.
  • Den beprövade lönsamheten ökar företagets värde och attraktionskraft vid eventuella samarbeten eller försäljning.

Trendanalys

Alla tillgängliga nyckeltal visar tydliga förbättringstrender: omsättning (+100.1%), resultat (+54.6%), eget kapital (+50.6%) och tillgångar (+32.7%). Den samlade bilden är entydigt positiv och pekar på ett företag i en mycket stark expansionsfas.