866 957 SEK
Omsättning
▲ 986,1%
163 687 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 308,5%
73,4%
Soliditet
Mycket God
18,9%
Vinstmarginal
Hög
125 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-02-28

Substansvärdering

Tillgångar:400 355 SEK
Skulder:-106 459 SEK
Substansvärde:293 896 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell transformation från ett förlustgenererande företag till en lönsam verksamhet med explosiv tillväxt. Den nästan 1000-procentiga omsättningsökningen tillsammans med en stark vinstmarginal på 18,9% indikerar en mycket framgångsrik omsvängning eller ett genombrott på marknaden. Den höga soliditeten på 73,4% ger företaget god finansiell styrka och flexibilitet inför framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom elinstallationer och service mot både företag och privatpersoner, med säte i Hällekis. Branschen kännetecknas ofta av projektbaserad verksamhet och konjunkturkänslighet, vilket gör den senaste tillväxten särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats dramatiskt från en förlust på -78 491 SEK till en vinst på 163 687 SEK. Denna förbättring med 308,5% visar att företaget inte bara ökat volymen utan också förbättrat lönsamheten avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 73,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell stabilitet och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital har mer än fördubblats från 130 209 SEK till 293 896 SEK, en tillväxt på 125,7%. Denna starka ökning beror främst på årets goda resultat som tillfört kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat explosivt från 79 826 SEK till 866 957 SEK, en tillväxt på 986,1%. Detta visar en extraordinär försäljningsutveckling som troligen beror på större projekt eller ett betydande nytt kunduppdrag.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 986% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan indikera en beroendeställning till ett fåtal stora projekt eller kunder
  • Snabb tillväxt kräver ofta ökad rörelsekapitalfinansiering och kan sätta press på likviditeten trots den höga soliditeten

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 18,9% visar att företaget kan skapa god avkastning på omsättningen och har potential att generera stark kassaflöde
  • Den exceptionella soliditeten på 73,4% ger utrymme för framtida investeringar i tillväxt eller utrustning utan att behöva extern finansiering
  • Den bevisade förmågan att leverera stor skalningsbarhet från 79 826 SEK till 866 957 SEK i omsättning visar på en stark affärsmodell

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender: omsättningstillväxt (+986,1%), resultattillväxt (+308,5%), eget kapital tillväxt (+125,7%) och tillgångstillväxt (+136,8%). Denna samstämmighet indikerar en genomgående och hållbar förbättring av företagets finansiella hälsa och konkurrenskraft.