3 070 324 SEK
Omsättning
▲ 9,2%
204 781 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 940,2%
55,7%
Soliditet
Mycket God
6,7%
Vinstmarginal
Stabil
120 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-17

Substansvärdering

Tillgångar:815 715 SEK
Skulder:-361 312 SEK
Substansvärde:454 403 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt i både omsättning och resultat. Resultatet har förbättrats dramatiskt från 19 686 SEK till 204 781 SEK, vilket indikerar en betydande effektivisering eller förbättrad lönsamhet. Den höga soliditeten på 55,7% ger ett stabilt finansiellt fundament, och tillväxten i eget kapital med 55% visar på en hälsosam kapitaluppbyggnad. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom elinstallationer, ljussättning av fasader och trädgårdar, samt förvaltning av värdepapper. Verksamheten startade 2019 och kombinerar en traditionell installationsverksamhet med finansiell förvaltning, vilket kan ge diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 19 686 SEK till 204 781 SEK, en ökning med 940,2%. Denna enorma förbättring tyder på att företaget har lyckats öka lönsamheten avsevärt, troligen genom bättre kostnadskontroll eller högre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 55,7% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnittet för installationsföretag. Detta indikerar ett lågt belåningsgrad och att företaget har god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 293 118 SEK till 454 403 SEK, en tillväxt på 55,0%. Denna ökning beror främst på att årets vinst på 204 781 SEK har tillförts det egna kapitalet, vilket stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 938 684 SEK till 3 070 324 SEK, en tillväxt på 9,2%. Detta visar på en stabil tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet inom värdepappersförvaltning medför marknadsrisker som kan påverka resultatet negativt vid börsnedgångar
  • Tillgångstillväxten på endast 3,8% är relativt blygsam jämfört med den starka resultattillväxten, vilket kan indikera att tillgångarna inte utnyttjas optimalt

Möjligheter

  • Den starka resultattillväxten på 940,2% visar på en excellent lönsamhetsutveckling och ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Omsättningstillväxten på 9,2% kombinerat med den höga soliditeten ger utrymme för att ta på sig större projekt och expandera verksamheten ytterligare
  • Eget kapital ökade med 161 285 SEK till 454 403 SEK, vilket ger en stabil bas för framtida tillväxt och investeringar

Trendanalys

Alla tillgängliga trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+9,2%), resultat (+940,2%), eget kapital (+55,0%) och tillgångar (+3,8%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar en mycket stark prestation och en positiv momentum för företaget.