4 124 164 SEK
Omsättning
▼ 6,4%
165 065 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 73,5%
44,1%
Soliditet
Mycket God
4%
Vinstmarginal
Låg
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-03-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 680 543 SEK
Skulder:-940 000 SEK
Substansvärde:740 543 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på utmaningar i den operativa verksamheten men samtidigt en stabil finansiell struktur. Den kraftiga nedgången i resultat med 73.5% trots en relativt måttlig omsättningsminskning på 6.4% indikerar tryck på lönsamheten, troligen genom ökade kostnader eller sämre marginaler. Den positiva utvecklingen av eget kapital är dock en styrka som ger bolaget bättre motståndskraft. Företaget verkar befinna sig i en fas av lönsamhetsutmaningar snarare än existensiella problem.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver företagshälsovård och tekniska tjänster inom arbetsmiljö, en bransch som är känslig för konjunkturella svängningar och kundbudgetar. Etablerat sedan 2014 med säte i Hudiksvall, vilket indikerar ett moget men mindre företag med regional förankring.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 623 397 SEK till 165 065 SEK, en minskning på 458 332 SEK eller 73.5%. Denna extremt mycket större nedgång jämfört med omsättningen pekar på allvarliga problem med kostnadskontroll eller försämrade marginaler.

Soliditet: En soliditet på 44.1% är godkänd och visar att företaget har en sund balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger en buffert mot motgångar och är en av de klaraste styrkorna i siffrorna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 609 844 SEK till 740 543 SEK, en förbättring på 130 699 SEK trots det låga resultatet. Detta indikerar sannolikt att vinsten har använts till att stärka balansräkningen och att företaget tidigare år har haft bättre resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 407 674 SEK till 4 134 196 SEK, en nedgång på 273 478 SEK eller 6.4%. Detta kan tyda på tappade kunder, lägre volym eller pristryck i en konkurrensutsatt bransch.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatnedgången på 73.5% är den allvarligaste risken och hotar företagets långsiktiga lönsamhet och investeringsförmåga.
  • Omsättningsminskningen på 6.4% kan vara en indikation på att företaget tappar marknadsandelar eller att efterfrågan på dess tjänster avtar.
  • Den låga vinstmarginalen på endast 4.0% ger ett extremt litet utrymme för oförutsedda kostnader eller ytterligare pristryck.

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 44.1% ger ett robust skydd mot kriser och möjliggör potentiella lån för investeringar eller expansion om det behövs.
  • Tillväxten av eget kapital med 130 699 SEK till 740 543 SEK stärker företagets finansiella fundament och ger större handlingsfrihet.
  • En stabil tillgångsbas på 1 680 543 SEK (ökning med 6 606 SEK) visar att företaget inte har tappat kontrollen över sin balansräkning trots de operativa utmaningarna.