1 132 865 SEK
Omsättning
▼ 22,3%
160 357 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 80,4%
69,1%
Soliditet
Mycket God
14,2%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 437 124 SEK
Skulder:-335 095 SEK
Substansvärde:572 449 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande försämring under 2023 med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Trots den höga vinstmarginalen på 14.2% och starka soliditet på 69.1% indikerar de negativa tillväxttalen på alla områden ett år med allvarliga utmaningar. Den dramatiska resultatnedgången med över 80% tillsammans med minskat eget kapital pekar på en svag lönsamhet som påverkar företagets finansiella styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom el-, kraft-, montage- och servicebranschen, vilket typiskt är en verksamhet med projektbaserad omsättning och varierande lönsamhet beroende på uppdragsvolym och konkurrenssituation.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 815 927 SEK till 160 357 SEK, en minskning med 655 570 SEK eller 80.3%, vilket visar att kostnaderna inte anpassats i takt med omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 69.1% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god finansiell stabilitet trots den senaste årets försämring.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 728 847 SEK till 572 449 SEK, en nedgång med 156 398 SEK eller 21.5%, vilket främst beror på det sämre årets resultat som påverkat balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 457 620 SEK till 1 132 865 SEK, en nedgång med 324 755 SEK eller 22.3%, vilket indikerar minskad verksamhetsvolym eller förlorade kunduppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 80.3% hotar företagets långsiktiga lönsamhet och konkurrenskraft
  • Omsättningsminskning på 22.3% indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Minskande eget kapital med 156 398 SEK begränsar företagets investeringsmöjligheter och buffertkapacitet

Möjligheter

  • Hög soliditet på 69.1% ger god kreditvärdighet och möjlighet till investeringar för att vända trenden
  • Positivt resultat på 160 357 SEK trots svårt år visar att verksamheten fortfarande är lönsam
  • Stabila tillgångar på 1 437 124 SEK (endast -0.7% förändring) indikerar bevarad kapacitet för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar negativ utveckling: omsättning (-22.3%), resultat (-80.3%), eget kapital (-21.5%) och tillgångar (-0.7%). Denna konsekventa nedåtgående trend över alla områden indikerar strukturella utmaningar snarare än tillfälliga fluktuationer. Företaget behöver adressera underliggande orsaker till denna multifacetterade försämring för att bryta trenden.